Design w zgodzie z naturą – ekologiczne wnętrza hotelu Mercure Katowice Centrum

Udostępnij artykuł

Mercure Katowice Centrum to kolejny zielony punkt na mapie miasta. Usytuowany tuż przy dworcu PKP. Proekologiczne rozwiązania w połączeniu z wystrojem wnętrz to zasługa warszawskiej pracowni architektonicznej Tremend.

Naturalna, zielona fasada budynku to zarówno wizytówka hotelu jak i zapowiedź proponowanych proekologicznych rozwiązań projektowych na zewnątrz i wewnątrz budynku. Hotel Mercure Katowice Centrum jest inwestycją przygotowaną według koncepcji green & clean, spełniającą najwyższe wymogi zrównoważonego budownictwa. Stanowi też swego rodzaju symbol zmiany kierunku działalności miasta z przemysłowego na ekologiczny. Projekt budynku wykonała pracownia AiR Jurkowscy Architekci, a oficjalne otwarcie hotelu nastąpiło w październiku 2021r.

Proekologia. Świadomie i odpowiedzialnie w Mercure Katowice Centrum

Zastosowanie zaawansowanego systemu monitoringu zarządzania wodą i energią to dowód na przemyślany projekt w duchu zrównoważonego budownictwa. Pozyskiwanie energii z wentylatorów wyciągowych kuchni oraz ergometrów w siłowni to odważny krok w kierunku świadomego i odpowiedzialnego projektowania. Windy wyposażone są w system odzyskiwania energii. 268 pokoi rozmieszczonych na 8 piętrach wyposażono w meble wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Front baru w lobby uzyskano na bazie zużytych szklanych butelek. Wykorzystanie elementów pofabrycznych, to także podkreślenie dawnego przemysłowego charakteru miasta.

Poszanowanie otoczenia

Odpowiedzialność w projektowaniu to również wnikliwa obserwacja zastanego otoczenia i wypracowanie możliwości korespondencji z nim. Roślinny rysunek naścienny znajdujący się w lobby hotelu przy głównych windach jest nawiązaniem do olbrzymiego muralu na ścianie siedziby Urzędu Miasta sąsiadującego z hotelem. Budynek Mercure Katowice Centrum zasłonił malowidło. Jednak inwestor UBM Development AG postanowił to „zrekompensować” i niejako przenieść obraz do wnętrza hotelu. Poprosił o to jego autorkę, streetartową artystkę Monę Tusz, która nie odwzorowała całkowicie muralu,  a jedynie nawiązała do jego florystycznego klimatu.

Architekci Tremend nawiązali również do innych elementów przechodzącego na zieloną stronę mocy miasta. Wnętrza wypełnione naturalną roślinnością to element dekoracyjny. Także ukłon w stronę zielonych dachów Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) i okolicy zrewitalizowanego Spodka, a także nowych terenów zielonych powstających w mieście. Cegła pochodzi z rozbiórki i wykorzystana ponownie na ścianach hotelu Mercure Katowice. To nawiązanie do elementów tutejszej architektury, jak chociażby do okazałego gmachu siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, dawnych kopalń oraz zabytkowego Osiedla Nikiszowiec. Porośnięte dziś bluszczem fasady tego ceglanego osiedla górniczego z początku XX wieku, były dla architektów Tremend inspiracją do wykorzystania tej pnącej rośliny również we wnętrzach ekologicznego hotelu Mercure Katowice Centrum.

Dbałość o szczegół i zabawa formą

Zaprojektowanie przestrzeni wnętrz w duchu poszanowania natury wymagało zastosowania materiałów w jasnych kolorach drewna i ziemi. Minimalistyczne meble nie przytłaczają swoim ciężarem. Wzrok przykuwa drewniana ława, w okolicy baru, której oparcie z cienkich lameli. Wnętrza, jak wspomniano, wzbogacono bujną roślinnością zaaranżowaną zgodnie z filozofią biophilic design. Projektowanie biofilne jest bowiem odpowiedzią na potrzebę zachowania więzi z przyrodą, szczególnie w zurbanizowanym otoczeniu.

Dobre wzornictwo i dbałość o każdy szczegół to nasz znak rozpoznawczy. Przemyślany dobór wyposażenia, nowoczesne rozwiązania i zabawa formą. To recepta architektów na realizacje, które przyciągają spojrzenia  wyjaśnia prezes zarządu Tremend, architektka Magdalena Federowicz-Boule.

Kompleksowe zarządzanie procesem inwestycyjnym na wszystkich etapach projektu

Zespół pracowni architektonicznej Tremend tworzy kilkadziesiąt osób o różnorakich specjalizacjach projektowych. Na przestrzeni 12 miesięcy otwarto aż siedem hoteli, których wnętrza zaprojektowała ta pracownia, a kolejne są w trakcie realizacji. Architekci Tremendu otrzymali osiem nagród i nominacji w międzynarodowych konkursach, w tym w prestiżowym nowojorskim konkursie Hospitality Design Award.

Szeroka oferta Mercure Katowice Centrum to propozycja zarówno dla gości podróżujących w celach biznesowych, jak i turystycznych. Część sypialniana sąsiaduje z przestrzenią konferencyjną o powierzchni 97 m kw. oraz z centrum fitness, siłownią i gabinetem masażu. Wraz z hotelem zbudowano przylegający do niego budynek biurowy o powierzchni niemalże 2,8 tys. m kw.

ŚWIAT HOTELI – LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2021
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione

Opublikowano: 07.02.2022
Aktualizacja: 07.02.2022