Grupa Arche udostępniła 12 tys. bezpłatnych noclegów dla uchodźców

Udostępnij artykuł

Od 27 lutego udzieliliśmy w hotelach Arche w całej Polsce ponad 12 tys. bezpłatnych noclegów oraz wyżywienia uchodźcom z Ukrainy – poinformowała Grupa. Aktualnie z bezpłatnych pobytów w hotelach do niej należących korzysta średnio 400-500 osób dziennie.

arche dla ukrainy

Jak przekazała Grupa Arche, w hotelu w Siedlcach i Gdańsku udało się sfinalizować umowy z Urzędami Miast w sprawie współfinansowania pobytu uchodźców.

Z pozostałymi 13 hotelami samorządy nie były zainteresowane współpracą oraz jakąkolwiek partycypacją w kosztach – podkreśliła Grupa.

Inne działania

Na początku marca wspólnie z partnerami Grupa ewakuowała dzieci z domu dziecka w Dnipro na wschodzie Ukrainy. Dzieci po 2 tygodniowym pobycie w Żninie udały się do Wielkiej Brytanii pod opiekę Fundacji Dnipro Kids. Z powodu rosnących potrzeb mieszkaniowych oraz braku wolnych miejsc w hotelach, Arche przystąpiła do poszukiwania i adaptowania budynków na miejsca długotrwałego pobytu dla uchodźców, w których będą mogli mieszkać tak długo, jak będzie potrzeba w stosunkowo komfortowych warunkach.

Obecnie…

Aktualnie z bezpłatnych pobytów w hotelach Grupy Arche korzysta średnio 400-500 osób dziennie. Na Zamku w Janowie Podlaskim od miesiąca goszczonych jest ponad 100 dzieci z domu dziecka Ridmi we Lwowie, a także dzieci z rodzin zastępczych.

obrazek

Ponadto w hotelach przebywają uchodźcy, których pobyty zostały opłacone przez ludzi dobrej woli. Jesteśmy w trakcie adaptacji i wyposażenia siedmiu nieruchomości, w których schronienie na dłuższy czas znajdzie około 2 tysięcy osób – zaznacza Grupa.

To nieruchomości bezpłatnie użyczone Fundacji Leny Grochowskiej przez instytucje publiczne, samorządy i prywatne firmy. W zamian Grupa zobowiązuje się do utrzymania tychże budynków.

W obiektach tych tworzymy pokoje 2-6 osobowe, na korytarzach wspólne łazienki, w pełni wyposażone kuchnie, pralnie oraz świetlice. Założenie jest takie, aby każda rodzina miała swój pokój, w którym znajdzie trochę prywatności. Już w połowie marca 310 osób zamieszkało na warszawskiej Pradze i kolejne 60 na Ursynowie. Obecnie rozpoczęliśmy przyjmowanie uchodźców w Ożarowie, a także Konstancinie, gdzie docelowo zamieszka ok. 550 osób – tłumaczą przedstawiciele Arche.

Oprócz dachu nad głową zapewniamy wyżywienie, pomoc w załatwianiu formalności, wsparcie w kwestiach medycznych, szkolnych oraz związanych z pracą. Przyjmujemy osoby relokowane z hal, dworców oraz osoby z niepełnosprawnościami. Coraz częściej trafiają do nas osoby, które dotychczas mieszkały u polskich rodzin. Telefon z dedykowanym numerem do koordynatora noclegów praktycznie nie przestaje dzwonić.

obrazek

ŚWIAT HOTELI – MARZEC-KWIECIEŃ 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Świat Hoteli marzec-kwiecień 2022

Wkrótce…

Kolejnym krokiem będzie wyposażenie budynków w Sannikach i Lublinie. Budynek w Sannikach jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dlatego w obiekcie tym planowane jest umieszczenie osób, zwłaszcza dzieci ze szczególnymi potrzebami.

Cały czas wizytujemy nieruchomości, które będzie można dostosować do długotrwałego pobytu uchodźców. Coraz więcej instytucji i firm widzi potrzeby przekazywania budynków na potrzeby uchodźców. Jednakże żeby było możliwe tworzenie kolejnych miejsc, niezbędne jest pozyskanie finansowania pobytu uchodźców (koszty wyżywienia, eksploatacyjne, zatrudnienia 3-4 osób do każdej lokalizacji). Liczymy tutaj na wsparcie i pomoc firm i osób prywatnych. Niestety na dzień dzisiejszy ani władze centralne, ani lokalne nie są zainteresowane współdziałaniem na tym polu. Szukamy również dostawców i wykonawców – podkreśla Grupa Arche.

Jeśli możecie pomóc zapraszam do kontaktu. Tel. +48 535 579 491, e-mail ukraina@fundacjalenygrochowskiej.pl

Przyłącz się do naszych działań i wpłać dowolną kwotę na nasze konto celowe „Solidarni z Ukrainą”

PLN 75 1240 2685 1111 0011 1189 0122

EUR 77 1240 2685 1978 0011 1189 0483

USD 47 1240 2685 1787 0011 1211 4652

BIC/SWIFT Pekao code: PKOPPLPW

Darowizny zrobione za pośrednictwem konta bankowego można odliczyć od dochodu w zeznaniu rocznym. Wszystkie zebrane środki będą przekazane na bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Źródło: Arche

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Horecanet

Autor: Horecanet
Opublikowano: 13.04.2022
Aktualizacja: 19.01.2023