Julius Meinl wraz z Instytutem Jane Goodall z Austrii oraz Klientami na całym świecie posadzi do 12 tys. drzew w Tanzanii

Udostępnij artykuł
Julius Meinl współpracuje z Jane Goodall Institute w Austrii, aby wspierać zrównoważone projekty środowiskowe, które mogą odmienić życie lokalnych społeczności i siedlisk. W imieniu każdego klienta, który kupi wybrane certyfikowane produkty, Julius Meinl posadzi drzewo, dzięki temu przyczyni się również do redukcji emisji dwutlenku węgla o wartości 150 milionów kaw.

“Każda jednostka ma znaczenie. Każda osoba ma swoją rolę do odegrania. Każda osoba robi różnicę” dr Jane Goodall, DBE,Założycielka Instytutu Jane Goodall i Posłaniec Pokoju Systemu Narodów Zjednoczonych ONZ

Te małe chwile sprawiają, że świat się zmieni. Właśnie dlatego w Międzynarodowy Dzień Kawy (1 października 2021 r.) marka kawy premium Julius Meinl zobowiązała się do wspierania wyjątkowej działalności charytatywnej. Na rzecz ochrony środowiska we współpracy z Jane Goodall Institute z Austrii (JGI).

Wiedeńska palarnia kawy zobowiązała się posadzić drzewo w imieniu każdego klienta, który zakupi wybraną certyfikowaną kawę Julius Meinl. Inicjatywa jest we współpracy z Jane Goodall Institute z Austrii, która jest wiodącym istotnym projektem zalesiania Tanzanii.

Dzięki temu partnerstwu zostanie posadzonych do 12 tys. drzew

Drzewa te przyczyniają się do niezbędnego ponownego zalesiania. Pomaga wzbogacić lokalne siedliska i zapewnić lepszą ochronę ważnych gatunków, takich jak szympansy i inne gatunki małp. Tylko jedno drzewo pochłonie 60 kg węgla w ciągu następnej dekady. Ten mały krok ma długotrwały potencjał, aby zrobić wielką różnicę. Nasz partnerski projekt oznacza również, że ​​równowartość węgla o wartości 150 milionów kaw zostanie odzyskany.[1] .

Wspierając JGI, podczas zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Kawy Julius Meinl urzeczywistnia filozofię. Zgodnie z nią małe chwile powodują duże różnice, zaangażowanie w akcje społeczne i ekologiczne jest ich obowiązkiem. Kolejny raport Julius Meinl na temat zrównoważonego rozwoju za 2021 r. zostanie opublikowany w nadchodzących tygodniach. Ujawni, w jaki sposób firma będzie dalej zobowiązywać się do wprowadzania znaczących zmian w walce z kryzysem klimatycznym. 

Julius Meinl jest zachwycony współpracą z Jane Goodall Institute z Austrii, biorąc udział w projekcie ponownego zalesiania Tanzanii. Wykorzystując siłę i zasięg naszej światowej bazy klientów, 1 października możemy wspólnie wykorzystać Międzynarodowy Dzień Kawy. Zacząć zmieniać świat i lepiej wspierać ludzi, społeczności i cenne zwierzęta w Tanzaniimówi Luigi Simonetta CSO dla Julius Meinl. Wiemy, że drzewa odgrywają kluczową rolę w absorpcji dwutlenku węgla. Ponieważ świat zaczyna nie radzić sobie ze skutkami zmian klimatu, zrównoważone projekty, takie jak sadzenie drzew, nigdy nie były ważniejsze.

JGI pracuje nad zmniejszeniem polowań i wycinki lasów poprzez promowanie Agroleśnictwa w społecznościach otaczających rezerwaty leśne i ważne siedliska szympansów. Prowadzimy szkolenia, jak zadrzewiać gatunkami, które mogą być wykorzystane jako paliwo do gotowania oraz sadzonki drzew owocowych, które mogą zapewnić zarówno pożywienie, jak i źródło dochodu. Bardziej zrównoważona i lukratywna mała firma oznacza większy dostęp do opieki zdrowotnej. Lepsze odżywianie i mniej konfliktów między ludźmi a przyrodą. Z niecierpliwością czekamy na sukces Międzynarodowego Dnia Kawy i będziemy ciężko pracować, aby wsparcie Julius Meinl dla naszego programu sadzenia drzew przyniosło znakomite rezultatymówi Dr Jane Goodall, DBE.

Wszyscy uczestniczący w akcji kienci otrzymają oficjalny certyfikat potwierdzający ich ważną rolę w sadzeniu tak potrzebnych nowych drzew. Julius Meinl z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy uruchamia inicjatywę już od dziś do 31 października 2021.

Więcej informacji znajdziesz na: http://bityl.pl/lle4B

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE czerwiec-lipiec 2021
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 23.09.2021
Aktualizacja: 24.09.2021