Kiedy otwarcie hoteli i restauracji? Niedzielski o kolejności odmrażania gospodarki

Udostępnij artykuł
– Sekwencja będzie zbliżona do tej zastosowanej, przy podejmowaniu decyzji o zaostrzaniu działalności. Pierwsze będą przywracane usługi branży beauty. Później może handel wielkopowierzchniowy, w perspektywie są też hotele, a na końcu restauracje i fitness – powiedział w rozmowie z Radiem Zet minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak podkreślił Niedzielski, być może w maju przywrócona zostanie możliwość organizacji wesel. W ograniczonym zakresie, z limitem na początek w okolicach 25 osób.

Najprawdopodobniej w środę poznamy rządowe decyzje dotyczące ewentualnego odmrażania kolejnych obszarów gospodarki. Szef resortu zdrowia mówił w Radiu Zet, że nie jest zwolennikiem szybkiej rezygnacji z ograniczeń, natomiast jest za regionalizacją.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> zapoznaj się z pełnym wydaniem <
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rynek-Dostawcow-HoReCa-RAPORT-2021.png

Minister Niedzielski podejrzewa, że w pierwszej kolejności rząd uruchomi usługi w rodzaju fryzjer czy kosmetyczka, w drugiej – handel.

– W perspektywie pojawiają się też hotele – powiedział. (…) Na końcu są restauracje i fitness. Bazujmy na wynikach badań, które pokazują względnie dużą możliwość zakażenia w tych miejscach. Mówiąc o restauracjach, mam na myśli wewnątrz – tłumaczył.

Minister podkreślił, że w szpitalach wciąż przebywa ponad 30 tys. osób. Dlatego – jak mówił – pod względem obciążania infrastruktury szpitalnej “jesteśmy cały czas wysoko ponad poziomem drugiej fali”. Jak dodał, w kwestii luzowania obostrzeń należy działać “techniką małych kroczków”.

Na terenie całej Polski do 25 kwietnia zamknięte pozostają m.in. zakłady fryzjerskie, sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. mkw., restauracje, kina, teatry, muzea i galerie sztuki. Do 3 maja włącznie nie mogą działać hotele i obiekty noclegowe. Z wyjątkiem hoteli robotniczych oraz noclegów świadczonych w ramach niektórych podróży służbowych.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 20.04.2021
Aktualizacja: 23.04.2021