Maczfit zbadał nawyki żywieniowe Polaków

Udostępnij artykuł

Zdecydowana większość zwraca uwagę na to, co je. Robi to 60,2 proc.Najczęściej wagę do tego, co spożywają, przykładają mieszkańcy Warszawy. Ponad połowa Polaków (ok. 52 proc.) najczęściej wybiera posiłki domowe/dania domowe zamawiane na wynos – wynika z badań zespołu analitycznego Maczfit.

Fast foody jako preferowany posiłek najchętniej wybierają mieszkańcy Katowic i Bydgoszczy. Stołowanie w restauracjach szczególnie upodobali sobie Katowiczanie. Polacy mają problem z utrzymaniem zdrowej diety. Trudności w tym zakresie zgłasza 59,7 proc. respondentów. Także 24,9 proc. nie ma z tym kłopotu, a aż 15,4 proc. nie dba o kwestie związane z prawidłowym odżywianiem. 40,4 proc. Polaków robi zakupy kilka razy w tygodniu. Prawie połowa Polaków podczas jednorazowej wizyty w sklepie wydaje 51 – 150 złotych na zakupy spożywcze. 

42,6 proc. Polaków przeznacza na jedzenie w ciągu miesiąca 1001 – 2500 złotych. Najwięcej na jedzenie wydają osoby stołujące się w restauracjach i barach. Najmniej – ankietowani przygotowujący posiłki samodzielnie. 67,8 proc. ankietowanych wyrzuca jedzenie sporadycznie. 17,2 proc. stara się w ogóle nie marnować jedzenia. 15,1 proc. robi to regularnie i nie uważa tego za problem.

Jaki posiłek wybieramy najchętniej? Domowy, fast food czy w restauracji?

Jak wynika z badania Maczfit, ponad połowa Polaków przygotowuje posiłki w domu lub zamawia dania na wynos. Robi tak ok. 52 proc. Drugą odpowiedzią, najczęściej wskazywaną przez respondentów były diety pudełkowe. Korzysta z nich aż 19,1 proc. ankietowanych. Na dalszych miejscach znalazły się kolejno posiłki w restauracjach/barach (14,1 proc.), fast foody (8,4 proc.), a także gotowe posiłki ze sklepu.

Dane jasno pokazują, że choć w wielu polskich domach królują samodzielnie przygotowywane posiłki, to coraz więcej osób wybiera inne formy żywienia. Widać również rosnącą popularność diet pudełkowych. Poza tym stosunkowo duża grupa stołuje się w restauracjach/barach lub fast foodach. To może być związane zarówno z indywidualnymi preferencjami, jak i ponownie: niechęcią do tracenia czasu na gotowanie.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE listopad 2021
>> kliknij i zapoznaj się z pełnym wydaniem <<

Jak pod względem upodobań kulinarnych różnią się mieszkańcy poszczególnych miast?

Oto najciekawsze wnioski, wynikające z zestawienia typu najchętniej wybieranego posiłku z miejscem zamieszkania:

Najwięcej konsumentów fast foodów jest w Katowicach i Bydgoszczy. Aż po 15,85 proc. i 15,38 proc. ankietowanych z tych miast zadeklarowało, że to ich preferowana forma posiłku.

Dieta pudełkowa jest najbardziej popularna wśród mieszkańców Warszawy (34,07 proc. respondentów z Warszawy), Krakowa (22,22 proc. respondentów z Krakowa, a także Szczecina (19,23 proc. respondentów z tego miasta). Popularność diet pudełkowych akurat w Warszawie i Krakowie może być związana po pierwsze, z większą ich dostępnością w tych miastach. Po drugie – mieszkańcy największych miast często to osoby mające mało czasu i chęci na gotowanie w domu.

Do restauracji regularnie najchętniej chodzą mieszkańcy Katowic, Bydgoszczy, a także Poznania. Jako preferowaną formę posiłków jedzenie z restauracji/barów wskazało odpowiednio 26,83 proc., 24,18 proc. oraz 18,87 proc. ankietowanych z tych miast – czytamy w raporcie Maczfit.

Zdrowa dieta. W których miastach jej utrzymanie to największy problem?

Jak wykazało badanie utrzymanie zdrowej diety dla większości Polaków jest sporym wyzwaniem. Aż 59,7 proc. deklaruje, że ma trudności w tym zakresie. Bez problemów utrzymuje ją 24,9 proc., a 15,4 proc. – nie dba o zdrowe zbilansowanie diety.

Dane wykazały korelację z odpowiedziami dotyczącymi typów posiłków, najczęściej wybieranych przez respondentów. W grupie wybierającej domowe posiłki/dania domowe na wynos trudności ze zbilansowaniem posiłków nie ma 24,13 proc. Spośród osób stołujących się w restauracjach i barach to tylko 16,66 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma problemu z utrzymaniem zdrowej diety.

W grupie miłośników fast foodów problemów z utrzymaniem zdrowej diety nie ma zaledwie 6,97 proc. Przeważają osoby, które nie dbają o to, czy ich posiłki są zdrowe. Taką deklarację złożyło aż 46,51 proc. z nich. 

60,2 proc. Polaków deklaruje, że zwraca uwagę na to, co je – wynika z badania Maczfit

34,3 proc. robi to, choć nie zawsze. Jednocześnie ogromna część respondentów– aż 59,7 proc. – przyznaje, że chciałaby zdrowo się odżywiać, ale ma problemy z utrzymaniem właściwej diety. Taki stan rzeczy może wiązać się zarówno z trudnościami w zrezygnowaniu z ulubionej, niezdrowej żywności, jak i brakiem czasu na zdrowe gotowanie. Może to być powód, dla którego najrzadziej kłopoty w tym zakresie zgłaszają osoby korzystające z diet pudełkowych. W ich przypadku wyeliminowane są ewentualne problemy z brakiem czasu czy niedostatkiem wiedzy na temat odpowiedniego dobierania posiłków.

Badanie wykazało, że problem z utrzymaniem zdrowej diety posiada najwięcej mieszkańców Krakowa, Łodzi oraz Warszawy. Najmniej mieszkańców deklarujących problem z utrzymaniem zdrowej diety pochodzi z Bydgoszczy, Gdańska, a także Wrocławia. W przypadku Warszawy, wysoki odsetek zarówno osób deklarujących brak problemów, jak ich obecność spowodowany jest z tym, że w stolicy mieszka najmniej osób nie dbających o odpowiednio zdrowe odżywianie – zaledwie 7,08 proc.  Mniejszym odsetkiem mieszkańców, nie dbających w ogóle o zdrową dietę, może poszczycić się jedynie Kraków – 6,48 proc.

Jak wynika z danych najwięcej osób nie troszczących się o utrzymanie zdrowego odżywiania, to mieszkańcy Bydgoszczy – aż 24,18 proc. respondentów z tego miasta zadeklarowało, że nie dba o to, czy ich dieta jest odpowiednia. Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się Wrocław (23,89 proc.), a na trzecim Łódź (21,13 proc.).

Najwięcej mieszkańców deklarujących problemy z utrzymaniem zdrowej diety pochodzi ze Szczecina (30,77 proc.), Warszawy (30,53 proc.), a także Gdańska (28,40 proc.).

Badanie odbyło się w okresie 18.11.2021 roku – 07.01.2022 roku. Udało nam się dotrzeć do 1020 respondentów w 10 największych miastach Polski. Pełną treść raportu można znaleźć tutaj: www.maczfit.pl/blog/nawyki-zywieniowe-polakow-co-jemy-i-ile-wydajemy-na-to-w-skali-miesiaca-raport-2022.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 31.01.2022
Aktualizacja: 31.01.2022