W czwartek nowe obostrzenia. Będzie twardy lockdown?

Udostępnij artykuł
W czasie wizyty w firmie Maspex, Mateusz Morawiecki zapowiedział ogłoszenie kolejnych restrykcji. Michał Dworczyk, szef KPRM poinformował, że 24 marca liczba zakażeń przekroczy 29 tys. Zapowiedział też konferencję związaną z obostrzeniami na czwartek 25 marca. Jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, rząd szykuje się do wprowadzenia twardego lockdownu od początku przyszłego tygodnia na 14 dni.

Dane epidemiczne, które do nas spływają są niepokojące. Niemcy, Czesi wprowadzające nowe obostrzenia. My także, najpóźniej w czwartek przedstawimy pewne nowe obostrzenia na kolejne dwa tygodnie. Właśnie po to, żeby przydusić wirusa raz jeszcze i doczekać do tego momentu, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że odporność zbiorowa zwycięża z wirusem. W najbliższym czterech, pięciu tygodniach otrzymamy 7 mln dawek. Od kwietnia pojawi się też szczepionka Johnson & Johnson. To wszystko spowoduje, że do końca kwietnia zaszczepionych będzie, przynajmniej pierwszą dawką, kolejne 7 mln osób. Zdaniem epidemiologów, to spowoduje, że ta fala powinna wygasać. Też mam taką nadzieje, ale nie mam takiej pewności. W związku z tym będziemy musieli z nią walczyć również jeszcze dodatkowymi restrykcjami w okresie wokół Wielkanocy. Wszyscy jesteśmy, już od roku, tą walką z epidemią bardzo zmęczeni. Dziś wiemy, że liczba rosnących szczepionek jest tym najlepszym remedium na zwalczenie epidemii. Wraz z tym najlepszym remedium na powrót do normalnego życia gospodarczego – powiedział premier Morawiecki.

Dodatkowe restrykcje będą dotyczyć tygodnia przed świętami i tygodnia po Wielkanocy. O jakie ograniczenia może chodzić? Z nieoficjalnych informacji wynika, że limity osób w sklepach czy kościołach miałyby zostać ograniczone. Prawdopodobnie zostaną zamknięte sklepy z artykułami rtv/agd oraz budowlane. Tak, jak miało to miejsce w przypadku Bożego Narodzenia, również teraz zgromadzenia w domach w czasie świąt nie powinny przekraczać pięciu osób.

Czy będzie nowe wsparcie dla firm? Premier zadeklarował, że pojawi się kolejna tarcza, zwłaszcza dla tych najbardziej dotkniętych branży, m.in HoReCa. Poza dotychczas dostępnymi opcjami wsparcia mają powstać także nowe.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rynek-Dostawcow-HoReCa-RAPORT-2021.png

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 24.03.2021
Aktualizacja: 25.03.2021