Światowa Organizacja Turystyki zwoła nadzwyczajne zgromadzenie w sprawie rosyjskiego członkostwa

Udostępnij artykuł

W najbliższych dniach zostanie zwołane pierwsze w historii Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne UNWTO, w czasie którego uczestnicy rozważą zawieszenie członka organizacji. Informowaliśmy, że Polska wnioskuje o zawieszenie Federacji Rosyjskiej.

Rada Wykonawcza, która odbyła się w Madrycie na wniosek kilku członków UNWTO, spotkała się z trwającym światowym niepokojem i potępieniem za jednostronne działania Federacji Rosyjskiej.

Wojna nigdy nie jest rozwiązanie. Nie wszyscy są oddani temu ideałowi – ​​powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvili. Z tego powodu UNWTO – a ja jako głos Organizacji – musimy mówić głośno i wyraźnie: Jeśli jesteś członkiem, zobowiązujesz się do przestrzegania naszych zasad. Musisz przyjąć nasze wartości.

UNWTO w pełni popiera rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ i głos Rady Praw Człowieka ONZ. Suwerenność, niezależność polityczna i integralność terytorialna Ukrainy, w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, muszą być zachowane, a wezwanie ONZ do pokojowego rozwiązania konfliktu musi być przestrzegane.

Zgodnie ze swoim statutem jedynie Zgromadzenie Ogólne UNWTO ma suwerenną odpowiedzialność za podjęcie decyzji o zawieszeniu członkostwa dowolnego państwa członkowskiego, jeśli stwierdzi, że członek nadal prowadzi politykę sprzeczną z podstawowymi celami Organizacji, jak zapisano w art. 3 jej Statutu.

Polska wnioskuje o zawieszenie Federacji Rosyjskiej

Przypomnijmy, że podczas rozmów online wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Guta-Mostowego oraz prezesa Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe Mariana Cristescu ze stroną ukraińską pod przewodnictwem Mariany Oleskiv (dyrektor State Agency for Tourism Development of Ukraine), omówiono możliwości wsparcia Ukrainy. Jednym z tematów było poparcie w sprawie zawieszenia członkostwa Rosji w Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO).

28 lutego  Ministerstwo Sportu i Turystyki zwróciło się do UNWTO z prośbą o informacje na temat planowanych działań w związku z agresją Rosji na Ukrainę. W tym działań zmierzających do zawieszenia Rosji w UNWTO. Przedstawiciele MSiT pozostają w tej sprawie w bieżącym kontakcie z UNWTO, a także polskim MSZ, Stałym Przedstawicielstwem RP w Brukseli oraz Ambasadą RP w Madrycie.

Źródlo: UNWTO

Rynek Dostawców HoReCa – RAPORT 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.