Uzdrowisko Ustroń przejdzie modernizację

Udostępnij artykuł
Kontynuacja historycznych planów rozbudowy, spójna z architekturą otoczenia, ma wzbogacić panoramę kompleksu. Rozwój ośrodka ma być oparty na tradycji i dbałości o potrzeby lokalnej społeczności. Na temat modernizacji „Uzdrowiska Ustroń” i planów rozwoju zarząd uzdrowiska, włodarze miasta oraz potomkowie architektów Zawodzia rozmawiali podczas konferencji zorganizowanej w Hotelu Wilga, na terenie kompleksu 10 września 2021.
Ustroń miastem zdrowego rozwoju

Każdy region Polski ma charakterystyczne potrzeby i priorytety w rozwoju. Tym co łączy każde miasto, powiat, województwo jest potrzeba dobrze zorganizowanego zabezpieczenia zdrowotnego. Czasy pandemii uwydatniły potrzeby służby zdrowia. Problemem placówek w całej Polsce są braki kadrowe. Dlatego też działania Uzdrowiska Ustroń mają na celu wsparcie edukacji sprofilowanej na pielęgniarstwo, hotelarstwo i gastronomię, tworząc tym samym nowe, atrakcyjne miejsca pracy. Benefitami dla lokalnej społeczności stają się możliwość kształcenia, rozwoju oraz kariery zawodowej. Szczególnie ważne w dobie kryzysu ochrony zdrowia. Pielęgniarstwo to zawód, który grupa AHP wspiera w rozwoju. Uzdrowisko opiera swój rozwój na wysokiej odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Zmodernizowana infrastruktura, która nie zaburza przestrzeni przyrodniczej i panoramy Ustronia przyciąga turystów, już nie tylko seniorów, ale całe rodziny. Dzięki turystyce możliwa jest promocja produktów regionalnych, która wspiera lokalnych producentów. D

ŚWIAT HOTELI – CZERWIEC-LIPIEC 2021
>> KLIKNIJ, ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z PEŁNYM WYDANIEM <<

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi postrzeganie turystyki, również tej uzdrowiskowej. Dzisiaj przyjeżdżamy nie do pięciogwiazdkowych hoteli, a do pięciogwiazdkowych miejscowości. Ustroń i uzdrowisko tworzą tradycję historyczną, o której wszyscy pamiętamy, ale czasy się zmieniają, a my również musimy się zmieniać. Polityka miasta opiera się na zrównoważonym rozwoju i ekologii. Także potencjale ludzi, którzy mieszkają w Ustroniu i tworzą go wspólnie z nami.

Bardzo istotne dla nas jest budowanie nowego wizerunku Ustronia jako miasta nie tylko uzdrowiskowego. Ale takiego, do którego ściągają również turyści młodsi, dbający o zdrowie i profilaktykę, a także całe rodziny.  Nasze plany skupiają się na poszerzeniu profilu turystów, którzy przyjeżdżają do Ustronia. Warto podkreślić, że w 2019 roku w Ustroń przyjął ponad milion noclegów. Pod względem bazy ilości miejsc do noclegu zajmujemy czołowe miejsca w rankingach. Brakuje nam jeszcze tylko hoteli pięciogwiazdkowych i szerszej infrastruktury. Bazę zdrowotną mamy już doskonałą. To 450 lekarzy na 16 tys. mieszkańców, co stanowi ewenement w skali kraju – mówił burmistrz Ustronia, Przemysław Korcz.

Modernizacja na fundamencie tradycji

Pierwotna wizja architektoniczna „Uzdrowiska Ustroń” jest podstawą modernizacji kompleksu i kontynuacją historycznego projektu wybitnych architektów: Henryka Buszko i Aleksandra Franty. Rozwój Ośrodka będzie oparty na historii i tradycji, a najważniejszym jego celem jest spełnienie potrzeb lokalnej społeczności. Nad realizacją projektu czuwać będzie Stowarzyszenie Architektów Polskich. Jego rolę doceniają właściciele uzdrowiska i władze grupy American Heart of Poland. Symbolem pamięci o legendarnych architektów będzie pomnik, który stanie pod „Równicą”.

Kompleks uzdrowiskowy, który powstawał w ciągu lat został naszkicowany w kilka miesięcy. To był pomysł, jak rzucić kamienie na zbocze Równicy. Ustroń, który zawsze pełnił funkcje uzdrowiskowe został przedstawiony, jako miejsce, w którym uzdrowisko ma nabrać nowego rozmiaru. Ustroń ma niebywały potencjał turystyczny, a samo uzdrowisko jest funkcją, która w tym mieście zaistniała i dzięki temu to miasto żyje. Czasy się zmieniają, świat idzie do przodu. Od czasu kiedy American Heart of Poland stało się właścicielem szpitala uzdrowiskowego nastąpił rozwój , który trwa ciągle od dwudziestu już lat. Sam uczestniczyłem przy tych projektach. Kompleks osiągnął wysoką ocenę w kontekście rankingów architektury światowej. Uważam, że podjęcie działań modernizacyjnych jest koniecznością, ale też szansą, że zrobimy to w sposób taki, który przysłuży się społeczności, która tworzy Ustroń, zgodnie z historyczną wizją naszych ojców mówił podczas konferencji syn Aleksandra Franty, Piotr Franta.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.