World Class Poland: Bartłomiej Wójcik Barmanem Roku

Udostępnij artykuł
W World Class Poland 2021 zwyciężył weteran konkursu, Bartłomiej Wójcik ze Spirit Bar (PURO Hotel) w Łodzi. O tytuł Barmana Roku w krajowym półfinale i finale ubiegało się 22 najlepszych polskich barmanów i barmanek z ośmiu polskich miast, w tym sześć kobiet. Program wzorowany na kulinarnych reality shows prowadzi Maciej Rock.

World Class to prestiżowy konkurs barmański . Każdego roku ponad 10 tys. barmanów na sześciu kontynentach przechodzi przez krajowe eliminacje, by wziąć udział w światowym finale.

W Polsce konkurs odbywa się od 2015 roku. Od tamtej pory po tytuł polskiego Barmana Roku sięgnęli: Maciej Mazur (2019), Marcin Kruk, Janusz Lemiesz, Paweł Rodaszyński i Mateusz Szuchnik (2015) – to dziś gorące nazwiska sceny barowej. W 2020 roku w związku z pandemią konkurs został odwołany. Po roku przerwy powrócił w nowej formule: barmańskiego reality show, który poprowadził dziennikarz i prezenter radiowy oraz telewizyjny, Maciej Rock.

Spośród internetowych zgłoszeń z całej polski, jury wybrało krajowych półfinalistów. W półfinale udział wzięło 22 barmanów i barmanek. Na podstawie konkursowych prezentacji sędziowie wyłonili zwycięzcę.

W tym roku barmani spotkali się w Cukrowni Żnin. Z zachowaniem norm bezpieczeństwa, by pod okiem międzynarodowych sędziów zmierzyć się w sześciu konkurencjach. W rezultacie powstało kilka odcinków programu rozrywkowego, który jednocześnie pokazuje kuchnię zawodu barmana i wielkie emocje towarzyszące zmaganiom relacjonuje Bartosz Paśko, koordynator polskiej edycji konkursu World Class.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE czerwiec-lipiec 2021
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Tytuł zdobył weteran konkursu, Bartłomiej Wójcik, który na co dzień jest szefem baru w Spirit Bar (PURO Hotel) w Łodzi. Pochodzi z Gubina (woj. lubuskie). Z wykształcenia jest fotografem, a w profesji barmana samoukiem i pasjonatem. To jego szósty start w krajowych kwalifikacjach. We wszystkich edycjach World Class w Polsce dotarł do finału. 

Po pięciu startach w krajowych eliminacjach, łączeniu pracy i życia rodzinnego z przygotowaniami, w tegorocznym konkursie towarzyszyły wielkie emocje. Zawsze było tak blisko do tytułu. Chwilami byłem bliski rezygnacji. Dziś jestem ogromnie szczęśliwy, że się nie poddałem. Dziękuję wszystkim rywalom, którzy mocno podbili poziom konkurencji i konkursowych emocji. Na pewno będzie to bardzo ciekawe widowisko powiedział Bartłomiej Wójcik, Barman Roku World Class Poland 2021, finalista globalnych zawodów World Class. 

Do tej pory fani kultury koktajlowej mogli obserwować krajowy finał konkursu na żywo w Warszawie. W 2021 roku, po raz pierwszy w historii wydarzenie ma formułę internetowego serialu.

Od lat widzowie zasiadają przed telewizorami lub monitorami, by obserwować grillowanie, blanszowanie, ale też krople potu na czołach uczestników kulinarnych reality shows. Czas na barmanów! Zamiast piekielnej kuchni, zobaczycie piekielnie trudne zadania barmańskie, wzloty, ale i upadki uczestników. Przekonacie się też, co kryje się za tajemniczą miksturą, którą podaje wam barmanmówi Maciej Rock, prowadzący program.

Półfinaliści to utalentowani ludzie z wiedzą, pasją i entuzjazmem

Mają od 21 do 39 lat. Wśród nich są bardzo doświadczeni barmani nawet z 16-to letnim stażem, a także „młode wilki”, które szlify w profesji zdobywają od około 3 lat. Na co dzień pracują w koktajlbarach w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Opolu i Katowicach. W programie mierzą się z czasem i tremą, tworząc niezwykłe koktajle pod okiem międzynarodowej sławy jurorów oraz kamer. 

W tegorocznej edycji o tytuł barmana roku ubiegało się w półfinale aż sześć kobiet, które były bardzo blisko sięgnięcia po najwyższe krajowe trofeum. To potwierdza, że mamy w kraju nie tylko świetnych barmanów, ale też genialne kobiety-barmanki, odnoszące sukcesy w profesji, która stereotypowo bywała przypisywana mężczyznomdodał Bartosz Paśko.

Zmagania konkursowe najlepszych barmanów w krajowej edycji World Class 2021 można zobaczyć w formie sześcioodcinkowego reality show, na stronie www.worldclass.onet.pl. Więcej o konkursie na www.facebook.com/worldclasspoland/.

TOP 6 World Class Poland 2021

  1. Bartłomiej Wójcik, Spirit Bar, PURO Hotel, Łódź
  2. Alicja Bączyk, TAG., Kraków
  3. Ewelina Figiel, Loreta Bar, PURO Hotel, Warszawa
  4. Cezary Nowak, TAG., Kraków
  5. Grzegorz Pikulski, NEON, Kraków
  6. Angelika Leśniewicz, Salty Bar, Gdańsk
Wszyscy półfinaliści World Class Poland 2021

GDAŃSK
Angelika Leśniewicz, Salty Bar, Gdańsk
Aleksander Pelowski, Mała Sztuka, Gdańsk
Dawid Skrzypek, Treinta y Tres, Gdańsk
Aneta Wawrzyniak, Salty Bar, Gdańsk

KRAKÓW
Alicja Bączyk, TAG., Kraków
Krzysztof Kalita, Kraina Szeptów, Kraków
Artur Kozłowski, TAG., Kraków
Cezary Nowak, TAG., Kraków
Łukasz Ogórek, Opus Lounge Bar, Kraków
Grzegorz Pikulski, NEON, Kraków
Piotr Szreniawski, Better CUT, Kraków
Alexander Wolańczyk, Better CUT, Kraków

WARSZAWA
Daniel Błaszczyk, Bank Club, Warszawa
Grzegorz Dąbrowski, Klar Cocktail Bar, Warszawa
Katarzyna Ferens, Lorneta Bar, Warszawa
Ewelina Figiel, Loreta Bar, PURO Hotel, Warszawa
Łukasz Plewka, Worek Kości, Warszawa
Uladzislau Tomchyk, Niewinni Czarodzieje 2.0, Warszawa

POZOSTALI

Davyd Ilinskyi, DoSopotu Club & Lounge, Katowice
Olga Palamarchuk, 2Pier Sushi House, Lublin
Alexander Pasieka, Prywatka Bydgoszcz
Bartłomiej Wójcik, Spirit Bar, PURO Hotel, Łódź

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 29.07.2021
Aktualizacja: 29.07.2021