11,5 mld dol. przychodów McDonald’s

Udostępnij artykuł

W drugim kwartale bieżącego roku globalna sprzedaż wzrosła o 4,8 proc., w Europie o 5,2 proc., w Stanach Zjednoczonych – 3,7 proc. a w pozostałych regionach – o 4,6 proc.

W I kw. 2010 r. McDonald’s zarobił 1,09 mld dol. Zysk w skali roku nie zmienił się znacząco, w I kwartale 2009 roku wyniósł 979,5 mln. Najważniejszą informacją dla koncernu był wzrost przychodów o 10 proc. w skali roku do poziomu 5,61 mld dol.

McDonald’s dysponuje około 32,2 tys. barami szybkiej obsługi w około 120 krajach na całym świecie. Plany na 2010 rok zakładają otwarcie 1 tys. nowych restauracji. McDonald’s Polska Sp z o.o. rozpoczęła działalność w 1992 roku, otwierając pierwszą restaurację w Warszawie. Według danych spółki, aktualnie w sieci działa 241 restauracji, w tym 100 prowadzonych na zasadzie licencji przez 49 licencjobiorców. 166 lokali ma okienko McDrive, sześć znajduje się na przyautostradowych MOP-ach (Police/Łęka, Kozłów/Rachowice, Oleśnica/Witowice), a 17 restauracji dysponuje ofertą McCafe. Firma zatrudnia obecnie ponad 14,5 tys. pracowników.

W ostatnich tygodniach w naszym kraju McDonald’s wystartował z prasową kampanią "Mamy apetyt na nowe restauracje". W ramach akcji poszukiwane są nieruchomości w celu uruchomienia nowych lokali. Możliwe jest kupno, długoterminowy najem lub dzierżawa. Na celowniku są m.in. Warszawa, Poznań, Kraków, Trójmiasto i Wrocław.

 

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 23.07.2010
Aktualizacja: 23.07.2010