21 proc. lokali zajmują restauracje

Udostępnij artykuł

– Wrocław (31 proc.), Kraków (29 proc.) i Poznań (29 proc.) mają silnie rozwiniętą ofertę gastronomiczną, kawiarnianą, restauracyjną i pubową, są to odpowiednio 47, 82, 54 lokale. Najmniejszy udział branży gastronomicznej obserwujemy przy ul. Świętojańskiej w Gdyni (10 proc. znajdujących się tam lokali) oraz w Katowicach (11 proc.) – czytamy w raporcie.

Podział lokali zajmowanych przez poszczególne kategorie handlowe pokazuje, że lokale gastronomiczne to 21 procent ich liczby. Udział lokali niewynajętych w stosunku do całkowitej liczby lokali handlowych w tych obszarach wynosi 5 procent. Najwięcej pustych lokali było w Łodzi (18), Warszawie (17), Katowicach (17) i Gdyni (16). Dostępność lokali na wynajem wzrosła w porównaniu z sytuacją z 2007 roku – efekt kryzysu i przetasowań na rynku.

W Polsce, jak wynika z raportu Jones Lang LaSalle, najdroższe są lokale znajdujące się na głównych ulicach Krakowa. Stawki najmu lokalu na Rynku Głównym czy ulicy Grodzkiej wynoszą średnio 85-95 euro miesięcznie za metr kwadratowy. Jednak stolica Małopolski, dzięki rozwojowi turystyki, zyskała również w obszarze handlowym, usługowym i gastronomicznym. Centrum Krakowa przyciąga zagranicznych gości, dla których ceny w sklepach lub restauracjach są relatywnie niskie.

Warszawa osiąga podobny poziom cen najmu W stolicy za lokal na Marszałkowskiej lub Nowym Świecie trzeba zapłacić miesięcznie około 73-90 euro/mkw. Taniej jest już w Łodzi (koszt wynajmu lokalu np. na ulicy Piotrowskiej wynosi 25-30 euro/mkw.) oraz w Gdyni na ulicy Świętojańskiej (35-40 euro/mkw. miesięcznie). Jednak ulice handlowe tych dwóch miast nie należą do czołowych w Polsce, mniejsze jest więc również zainteresowaniem nimi ze strony najemców.

W Polsce poziom cen najmu lokalu na ulicach handlowych dużych miast jest niski w zestawieniu z państwami zachodnimi. Dla przykładu, w Monachium za taki lokal trzeba zapłacić 310 euro/mkw./miesiąc. Podobnie jest we Frankfurcie, gdzie koszty sięgają 270 euro/mkw./miesiąc. Najwyższe czynsze za prestiżowe lokale przy głównych ulicach handlowych są w Londynie i Paryżu (odpowiednio 650 i 625 euro/mkw./miesiąc).

Raport Jones Lang LaSalle analizuje ofertę handlową w: Warszawie (Marszałkowska, Nowy Świat, Plac Trzech Krzyży, Chmielna, Mokotowska), Krakowie (Rynek, Grodzka, Floriańska), Wrocław (Rynek, Świdnicka. Oławska, Kiełbaśnicza), Poznań (Rynek, Paderewskiego, Półwiejska), Gdynia (Świętojańska), Łódź (Piotrkowska), Katowice (Stawowa, 3 Maja, Dworcowa, Dyrekcyjna, Św. Jana, Staromiejska, pl. Szewczyka, Młyńska).