Gastronomia w centrach handlowych z lepszymi wynikami

Udostępnij artykuł

Obroty galerii w czerwcu 2022 r. były o 12 proc. wyższe niż w czerwcu 2019 r. W podziale na kategorie najlepsze wyniki notowały: usługi (+104,5 proc.), żywność (+73,7 proc.) i gastronomia (+33 proc.).

gastronomia w centrum handlowym food court
gastronomia w centrum handlowym food court

Największy wpływ na czerwcowe obroty w centrach handlowych miały usługi, zakupy spożywcze oraz gastronomia. Za bardzo dynamiczny, ponad 100 proc., wzrost w segmencie usług odpowiadają głównie biura podróży, duże wzrosty notują też kantory. To efekt tzw. odłożonej konsumpcji. Polacy po dwóch latach bardzo energicznie nadrabiają pandemiczne ograniczenia w podróżowaniu. Zwiększone zakupy spożywcze to trend, który utrzymuje się już czwarty miesiąc. Z kolei stabilny wzrost obrotów w gastronomii, o ponad 30 proc., który utrzymuje się od trzech miesięcy pokazuje, że klienci spragnieni kontaktów z innymi, wrócili do przyzwyczajeń sprzed pandemii i spędzania wolnego czasu w galeriach.

W czerwcu obroty centrów handlowych czwarty miesiąc z rzędu były wyższe niż przed pandemią, ale dynamika wzrostów w ostatnim, przeanalizowanym miesiącu była niższa niż w maju. Ze wskaźnika Turnover Index wynika, że w czerwcu 2022 r. obroty branży wzrosły
o 12 proc. w porównaniu do czerwca 2019 r. Z kolei odwiedzalność w lipcu była wyższa o 5,4 proc. niż w lipcu 2019 r. Takie wyniki pozwalają branży odbudowywać się po stratach z okresów lockdownów. Wyzwaniem w nadchodzących miesiącach będzie spowolnienie gospodarcze, wysoka inflacja, rosnące koszty energii oraz możliwe ograniczenia w jej dostępności – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Rynek Gastronomiczny w Polsce – RAPORT 2022
>> Kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 25.08.2022
Aktualizacja: 25.08.2022