Około 90% wszystkich konsumentów zna znak Fairtrade. Mają oni pełne prawo mu ufać, ponieważ wymagania społeczne i ekologiczne, do których spełnienia zobowiązujemy się w ramach tego znaku, są surowe i regularnie monitorowane. Pieczęć Fairtrade jest zatem wskaźnikiem w punktach sprzedaży sprawiedliwych płac i lepszych warunków pracy w krajach pochodzenia.
Tysiące rolników, którzy zajmują się uprawą kawowców w regionach południowej półkuli, takich jak Ameryka Łacińska, Afryka i Azja, borykają się z biedą na co dzień. Na dodatek, zmiany klimatyczne znacznie pogarszają ich sytuację. Długotrwałe susze i ekstremalne zjawiska pogodowe niszczą ich plantacje i prowadzą do strat w plonach.

Obszary, gdzie rośnie kawa, są jednymi z najbardziej różnorodnych ekosystemów na naszej planecie. Niestety, ta różnorodność jest zagrożona, ponieważ zmiany klimatu zmuszają plantacje kawy do przenoszenia się na nowe tereny, co prowadzi do wycinania lasów i utraty wielu gatunków roślin i zwierząt. Prognozy mówią, że do 2050 roku główne kraje produkujące kawę stracą od 30 do 60 procent obszarów nadających się do uprawy kawy.

Fairtrade wprowadza standardy ekologiczne, które nakazują rolnikom uprawiającym kawę prowadzić swoje gospodarstwa w sposób przyjazny dla lokalnego środowiska, a programy szkoleniowe pomagają im dostosować się do zmieniających się warunków klimatycznych. Większość plantacji kawy należy do małych gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 5 hektarów. To właśnie drobni rolnicy odpowiadają za nawet 3/4 światowej produkcji kawy.
System Fairtrade nawiązuje współpracę z takimi małymi plantatorami, aby wspomóc ich działalność i zapewnić uczciwe warunki handlu.

W ramach programu Fairtrade ustalona jest minimalna cena, która gwarantuje rolnikom, uprawiającym kawę, uczciwą zapłatę za swoje ziarna, nawet wtedy, gdy cena na rynku spada poniżej kosztów produkcji. Dodatkowo, spółdzielnie rolnicze otrzymują premię Fairtrade za każdą tonę sprzedanych ziaren z certyfikatem. Grupa rolników, która jest częścią takiej spółdzielni, wspólnie podejmuje decyzję, na co przeznaczyć te dodatkowe środki. Premię Fairtrade wykorzystują na rozwijanie swoich gospodarstw, zakup niezbędnego sprzętu rolniczego, ale również finansują projekty służące całej lokalnej społeczności, takie jak remontowanie szkół, budowanie przychodni czy zapewnienie dostępu do czystej wody.
J.J. Darboven od lat jest partnerem Organizacji Fairtrade. Firma w Niemczech jest również pionierem w tym zakresie na rodzimym rynku. Zainteresowani konsumenci mają możliwość śledzenia produktów firmy w przejrzysty sposób do początku łańcucha dostaw, skanując kod Fairtrade z opakowania i mogą tym samym dowiedzieć się więcej o odpowiednich spółdzielniach w krajach pochodzenia. Naszym celem jest ciągłe zwiększanie udziału produktów z certyfikatem Fairtrade. Oprócz szerokiej gamy kaw Café Intención, mieszanki Alfredo Espresso Futuro, J.J. Darboven oferuje również herbaty EILLES TEE i czekoladę do picia COCAYA ze znakiem Fairtrade.

Dowiedz się więcej o społecznej działalności
firmy J.J. Darboven w zakresie założeń Fairtrade
Artykuł powstał we współpracy z firmą J.J. Darboven

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.