Liczba zamówień dań wegańskich w ciągu trzech lat wzrosła pięciokrotnie

Udostępnij artykuł
Liczby nie kłamią – Polska jest drugim największym rynkiem pod względem zamówień potraw roślinnych w Europie. Z okazji listopadowego Miesiąca Wegańskiego Uber Eats przeanalizował zamówienia z ostatnich trzech lat, aby poznać roślinne trendy w Polsce.

Listopad to wyjątkowy miesiąc dla wszystkich fanów diety roślinnej. Odkąd kilka lat temu pojawiły się w Polsce pierwsze wegańskie restauracje, szybko zyskały rzeszę fanów i obecnie takie lokale znajdziemy we wszystkich zakątkach kraju. Według danych firmy, Polska jest drugim największym rynkiem potraw wegańskich w Europie. Z okazji miesiąca weganizmu Uber Eats przeanalizował roślinne zamówienia, aby poznać trendy na talerzach nad Wisłą.

Burger z seitanem

Niekwestionowanym zwycięzcą rankingu najpopularniejszych potraw jest – już drugi rok z rzędu – Vegan Pastrami, szczególnie w postaci burgera z seitanem. Tuż za nim na podium sałatka Vegan Miso Mango. W czołówce rankingu znajdziemy również charakterystyczny w Polsce przysmak w wydaniu roślinnym, czyli Vegan Kebab, w którym klasyczną baraninę lub kurczaka zastąpiono seitanem. Polacy chętnie zamawiają też roślinną  wersję popularnego azjatyckiego specjału, a mianowicie Vegan Ramen. Co ciekawe, popularnością cieszą się ponadto wegańskie słodycze, gdyż wśród najczęściej zamawianych produktów znajdziemy, chociażby lody o smaku ciasteczkowym czy słonego karmelu.

Weganie w Polsce

Mimo że w skali kraju dominującą pozycję utrzymuje Vegan Pastrami, jednakże to nie jedyna potrawa, która zdobyła uznanie Polaków! W czołówce roślinnych dań w Krakowie znajdziemy azjatycką zupę pho, jak również wegańską pizzę oraz kebab. Z kolei łodzianie chętnie zamawiają makaron – najczęściej z dodatkiem pesto, tofu i szpinaku lub proteinowy – stworzony z myślą o tych, dla których roślinna dieta jest tak samo ważna jak tężyzna fizyczna. W Warszawie, poza pozycjami z czołówki rankingu, popularność stale zyskują wegańskie burgery oraz ramen. Co ciekawe, rekordowe zamówienie złożone w Polsce przez pojedynczego użytkownika zawierało aż 42 potrawy.

Najpopularniejsze dania wegańskie w Polsce – 2020
Kraków Burger Vegan Pastrami
Łódź Makaron Green Pesto
Poznań Vegan Kebab
Warszawa Sałatka Vegan Miso Mango
Wrocław Vegan Pastrami

Polacy wśród dodatków do dań najczęściej wybierają czosnek i rozmaryn, jak również sezam, mak, sól morską oraz cebulę. Niesłabnącą popularnością cieszy się wegańska wersja klasycznego majonezu.

Polacy cenią superfoods

W trakcie pandemii ponad 40 proc. Polaków zmieniło swoje zwyczaje żywieniowe, z czego co czwarty mieszkaniec ograniczył jedzenie mięsa oraz wprowadził jego roślinne zamienniki*. Trend ten widoczny był też na platformie, gdyż w marcu liczba wyszukiwań dań wegańskich była o 31 proc. wyższa niż w styczniu br. Według danych Uber Eats w ciągu ostatnich 3 lat liczba zamówień dań kuchni roślinnej w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie, a sama Warszawa jest wymieniana jako jedno z miast, w którym fanom tej kuchni żyje się najlepiej.** Wzrost trendów i zainteresowanie weganizmem są również doskonale widoczne w pozostałych częściach Europy. Od 2018 roku w Wielkiej Brytanii, która jest liderem pod względem liczby zamówień, wyszukiwania potraw wegańskich wzrosły blisko 5-krotnie, w Belgii 4-krotnie, a w Hiszpanii aż 15-krotnie.

Kuchnia wegańska w Polsce i Europie

Najpopularniejsze dania wegańskie w Polsce
2019 2020
Vegan Pastrami Vegan Pastrami
Vegan Ramen Sałatka Vegan Miso Mango
Vegan Kebab Vegan Kebab
Pizza Margherita Vegan Vegan BBQ Burger
Makaron Green Pesto Miso Vegan Ramen
Najpopularniejsze wegańskie potrawy wg państw – 2020
Belgia Beyond Burger
Francja Vegan poké bowl
Włochy Vegan poké bowl
Holandia Vegan kapsalon
Polska Vegan pastrami
Portugalia Vegan hamburger
Hiszpania Kanapka BBQ Heura (Heura – kotlet sojowy)
Szwajcaria Edamame
Wielka Brytania Kanapka Vegan footlong

* źródło – Business Insider

** źródło – Focus
Dane pochodzą z analizy Uber Eats przeprowadzonej na bazie zamówień z 01.01 – 31.10 w latach 2018, 2019 oraz 2020.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 03.11.2020
Aktualizacja: 03.11.2020