Niedzielski: Nie chcemy, aby Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii. Hotele działają zgodnie z obostrzeniami

Udostępnij artykuł
To pierwszy tydzień, kiedy liczba średnio-dziennych przypadków zakażenia zwiększyła się i jest to zauważalne. To zwiększenie o blisko 5 proc. Jesteśmy na granicy odwrócenia trendu. Wskaźnik R, informujący o rozprzestrzenianiu wirusa, w ostatnich tygodniach oscylował ok. 1. Teraz doszło do wzrostu. W najbliższych dniach dojdzie zapewne do przekroczenia tego poziomu. Apeluję o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nie chcemy, aby to co działo się w ostatni weekend w Zakopanem stało się początkiem III fali pandemii koronawirusa w Polsce – powiedział minister zdrowia w czasie konferencji prasowej.

Przez weekend widzieliśmy obrazki, które nawet trudno komentować. Piątek był kluczowym dniem w walce z pandemią. Rozpoczęły się szczepienia nauczycieli i dokonaliśmy dużego luzowania obostrzeń. Zostały otwarte hotele, pojawiły się możliwości uprawiania sportu na powietrzu. Każdy, kto widział kadry z Zakopanego chyba łapał się za głowę, przerażony tym, jakie mogą być konsekwencje i jak wygląda odpowiedzialne, a w zasadzie nieodpowiedzialne przestrzeganie obostrzeń. Te tańce i śpiewy to drastyczne zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się pandemii. Nie chciałbym, aby Krupówki były początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce. Dlatego apeluję do wszystkich osób. Odpowiedzialność w tej sytuacji ma szczególne znaczenie. Jeżeli wykonujemy pewne kroki, które polegają na luzowaniu obostrzeń to nadal jesteśmy zobowiązani do zachowywania się odpowiedzialnie, do zachowania dystansu, noszenia maseczek. Nie chciałbym, aby ten wysiłek medyków, którym przy każdej okazji będę serdecznie dziękował, został zniweczony przez tak głupie, nieodpowiedzialne zachowanie. Hotele same w sobie, które otworzyliśmy nie stanowią zagrożenia. Inspektor sanitarny i cały sanepid w Polsce prowadził na moje zlecenie intensywne kontrole. One wypadły dobrze. Jeżeli chcemy powrotu do normalnego funkcjonowania biznesu, to takie zachowania to przekreślają. Doprowadzą to do tego, że będziemy musieli podejmować decyzje, które cofną ograniczenie restrykcji – powiedział minister zdrowia.

Inspekcja sanitarna wspólnie z policją skontrolowała 2718 obiektów. Chciałem podziękować wszystkim właścicielom hoteli, którzy stanęli na wysokości zadania i dopełnili wszystkich warunków sanitarno-epidemiologicznych. Ich zachowanie jest w pełni odpowiedzialne. W czasie kontroli nie stwierdzono dużych nieprawidłowości. Zastosowano 36 pouczeń i wychwycono dwie drobne nieprawidłowości. Na Krupówkach mieliśmy do czynienia z jednym lokalem gastronomicznym, który funkcjonował wbrew wszelkim zasadom. Wczoraj odbyła się kolejna kontrola, została wydana decyzja o natychmiastowym zamknięciu lokalu oraz uruchomiono kolejne postępowanie administracyjne w kierunku nałożenia ewentualnej kary finansowej – dodał Krzysztof Saczka.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoz
nać się z pełną treścią publikacji <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.