Zgodnie z kalendarzem księżycowym Nowy Rok nastąpi we wtorek, 1 lutego. W tym dniu rozpocznie się także Rok Tygrysa, czyli chińskiego znaku zodiaku kojarzonego z siłą i odwagą. O tym, jak mieszkańcy Azji obchodzą to święto, opowiada Linh Ziółkowska, managerka Wi-Taj. To warszawska restauracja specjalizująca się w kuchni wietnamskiej i tajskiej.

3w1: Tết, Nowy Rok i Święto Wiosny w Wi-Taj
Trzy nazwy, jedno święto. Tak można podsumować uroczystości, które już niebawem rozpoczną się na wschodniej półkuli. Święto Tết, czyli wietnamski wyznacznik rozpoczęcia Nowego Roku, to zgodnie z chińskim kalendarzem dzień Święta Wiosny. Uroczystości te wypadają ruchomo w styczniu bądź lutym. W tym roku główne święto celebrowane jest pierwszego dnia drugiego miesiąca zgodnie z naszym, gregoriańskim kalendarzem.
Warto dodać, że podobnie jak u nas, obchody Nowego Roku rozpoczynają się już w sylwestrowy wieczór, azjatyckie Święto Tết również startuje w przeddzień najważniejszych uroczystości. Co więcej, obchody Nowego Roku w kalendarzu księżycowym trwają kilka kolejnych dni.
NOWOŚCI GASTRONOMICZNE listopad 2021
>> kliknij i zapoznaj się z pełnym wydaniem <<
Tańce smoka, karaoke i czerwone koperty
Przełom starego roku i Święta Wiosny bogaty jest w liczne zwyczaje. Jedną z atrakcji przygotowywanych na ostatni dzień starego roku są na przykład wietnamskie tańce smoka, który jest symbolem Święta Tết. A jak wyglądają kolejne świąteczne dni w azjatyckim stylu?
Nowy Rok nie mógłby się odbywać bez głośnych fajerwerków i radosnych zabaw. Domeną Wietnamczyków jest też urządzanie karaoke, do którego obowiązkowym zestawem w wielu domach jest mikrofon oraz wedle preferencji zielona herbata lub lokalne trunki – dodaje Ziółkowska, z Wi-Taj.
Zgodnie z tradycją na ulicach odbywają się huczne parady, zaś w domach bliscy gromadzą się na uroczystych kolacjach, obdarowując się pieniędzmi zamkniętymi w symbolicznych czerwonych kopertach. Kolor ten jest uznawany za najpomyślniejszy w chińskiej kulturze, dlatego w różnych postaciach towarzyszy on obchodom tych świąt. Króluje on również w dekoracjach, którymi zdobione są ulice, latarnie oraz domy. Podczas gdy my próbujemy wytrwać kolejne tygodnie w noworocznych postanowieniach i cieszymy się trwającym karnawałem, Azjaci doświadczają upragnionego wypoczynku, uroczystych wizyt w świątyniach oraz radosnego ucztowania w gronie rodziny i przyjaciół.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione