Rząd zapowiedział złagodzenie obostrzeń. Do przestrzeni miejskiej wracają ogródki gastronomiczne. Jest zezwolenie na ich rozstawianie od 15 maja. Zarząd Dróg Miejskich umożliwi wznowienie działalności z dniem zniesienia ograniczenia.
Dzięki zeszłorocznej decyzji Rady Warszawy, o 75 proc. zostały obniżone stawki za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne. Zachęcam przedsiębiorców do składania wniosków, a każdy z nich postaramy się rozpatrzyć jak najszybciej – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Sezon na ogródki gastronomiczne trwa od 1 marca do 31 października. Z powodu epidemii rozpoczęcie sezonu od marca było niemożliwe. Rząd zapowiedział, że od 15 maja korzystający z przestrzeni miejskiej przedsiębiorcy mogą wracać z ogródkami gastronomicznymi przy swoich lokalach.
Do Zarządu Dróg Miejskich dotychczas wpłynęło ok. 250 wniosków o wydanie decyzji zezwalających na funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Są rozpatrywane na bieżąco, tak by przedsiębiorcy od połowy maja mogli uruchomić ogródki gastronomiczne.
75 proc. rabatu
Za udostępnienie przestrzeni miejskiej jest opłata. W zależności od kategorii drogi (powiatowa, wojewódzka czy krajowa) wynosi ona od 1,50 zł do 1,90 zł za mkw dziennie. Jednak stołeczni radni na wniosek Rafała Trzaskowskiego, zdecydowali inaczej. Ze względu na pandemię do końca 2021 r. obowiązują obniżone o 75 proc. stawki opłat. Za zajęcie pasa drogowego pod ustawienie na nim ogródka gastronomicznego.
W 2020 r. ZDM wydał 498 decyzji na ustawienie ogródka restauracyjnego lub kawiarnianego dla ponad 400 podmiotów.
Przypomnijmy, że gastronomia może wznowić swoją działalność stacjonarną w ogródkach od 15 maja. 29 maja będzie można przyjmować gości także wewnątrz lokali.
RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.