Orbis szykuje inwestycje

Udostępnij artykuł

– Na przełomie 2010/2011 rozpoczęta zostanie także budowa Novotelu w Łodzi. W kilku innych miejscach przygotowujemy dokumentację inwestycyjną, która będzie przydatna w kolejnych latach, gdy zmienią się warunki na lokalnych rynkach – dodaje nasz rozmówca.

Przypomnijmy – w połowie 2009 roku kryzys skłonił hotelarską grupę do wstrzymania inwestycji. W ub.r. Orbis otworzył hotele Ibis w Kielcach oraz Etap w Toruniu. Zamrożone zostały natomiast realizacje pięciu obiektów (głównie hoteli ekonomicznych, m.in. w Krakowie). Suma nakładów inwestycyjnych Grupy Hotelowej w 2009 r. wyniosła 92 mln zł. Dla porównania, w poprzednim – 2008 roku łączne wydatki na modernizacje i rozwój wyniosły około 264 mln zł.

W trakcie około rocznej karencji inwestycyjnej spółki Orbis wykonano kilka mniejszych inwestycji, takich jak m.in.: modernizacja hotelu Skalny w Karpaczu, który od jesieni 2009 roku działa w ramach sieci Mercure oraz remont w Novotelu Poznań Centrum (zyskał czwartą gwiazdkę).

Orbis kontynuowała w 2009 r. program optymalizacji zasobu nieruchomości. Sprzedane zostały dwa hotele, które nie odpowiadały strategii rozwoju Grupy (175 pokoi). Wyprzedane zostały hotele tzw. „orbisowskie”, ponieważ nie udało się ich unowocześnić i przypisać jednej z marce Accoru. Zgodnie ze strategią firma planuje dalsze dostosowywanie hoteli Orbis do wymogów powszechnie znanych marek Accor.

Orbis SA zanotowała w 2009 roku 552,7 mln zł przychodów (629 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego). Zysk netto spółki w całym 2009 roku wyniósł około 13,4 mln zł, a w poprzednim roku – 40 mln zł. Zysk na jedną akcje to 0,29 zł w porównaniu do 0,87 zł rok wcześniej.

Orbis SA to czołowa polska spółka hotelarska, która wraz ze spółkami Hekon-Hotele Ekonomiczne SA, UAB Hekon oraz Orbis Kontrakty tworzą Grupę Hotelową Orbis. Grupa Hotelowa Orbis zarządza 63 hotelami obejmującymi ponad 11 tysięcy pokoi i operującymi pod markami Etap, Ibis, Mercure, Novotel, Sofitel, Holiday Inn oraz Orbis Hotels.

Opublikowano: 28.06.2010
Aktualizacja: 28.06.2010