Plantonia – pierwszy w Polsce wegański aparthotel

Udostępnij artykuł

Aparthotel Plantonia mieści się w zrewitalizowanej krakowskiej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Front budynku został odrestaurowany pod opieką konserwatora, a jego środek wypełniono wegańskimi, zrównoważonymi oraz recyklowanymi materiałami. 

Plantonia to próba połączenia etycznej uważności i bardziej świadomego podróżowania. Wegańskie idee coraz częściej wykraczają poza kwestie związane z żywieniem. W projektowaniu to rezygnacja ze skór oraz unikanie wszelkich elementów pochodzenia zwierzęcego, również tych niemal niewidocznych. Czasami nawet nie wiemy, że dany materiał lub składnik jest pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym przykładem są kleje, impregnaty lub woski w przedmiotach codziennego użytku, np. w łóżkach czy krzesłach. Właściciele aparthotelu wybierali rzeczy i materiały, które zostały stworzone z szacunkiem wobec zwierząt, z certyfikatami związanymi z ochroną środowiska, ekologią czy weganizmem.

Na gości i gościnie czekają 24 komfortowe apartamenty typu studio, z jedną-, dwiema- i trzema sypialniami. Stałym elementem jest dobrze wyposażona kuchnia, w której można gotować jak w domu. Na parterze znajdują się: hotelowa spiżarnia z roślinnymi przekąskami i napojami oraz uwielbiana w Krakowie piekarnia Zaczyn, która jest autorem hotelowych wegańskich śniadań. 

W lobby znajduje się strefa wypoczynkowa, eko-wegańska biblioteczka oraz duży stół do czytania i pracy. Plantonia to także siłownia, samoobsługowa pralnia, sala multifunkcyjna oraz grota solna z płytami solnymi z Kłodawy, dająca wytchnienie dla umysłu i ciała. 

Nieodłącznym elementem Plantonii są żywe rośliny – wybrano te gatunki, które najlepiej wpływają na oczyszczanie powietrza z toksyn i dobrze regulują samopoczucie człowieka.

Obiekt zaprasza zarówno gości, jak i lokalną społeczność na szereg wydarzeń, m.in. na jogę, pilates, relaksacyjne koncerty gongów i mis w grocie solnej czy warsztaty z haftowania.

Ponadto w Plantonii:

  • segregowane są odpady – w każdym mieszkaniu oraz na terenie obiektu znajdują się oznaczone pojemniki. Nie używa się jednorazowego plastiku. 
  • do sprzątania i czyszczenia używa się wyłącznie środków, które mają naturalny skład.
  • budynek jest ocieplony od strony północnej, by w okresie jesiennym i zimowym uciekało z niego jak najmniej ciepła. Korzysta się z ogrzewania miejskiego a wszystkie okna połaciowe mają rolety solarne, napędzające ich funkcjonowanie. 
  • dla gości dostępna jest darmowa woda do picia w szklanych, zwrotnych butelkach. W hotelowym lobby znajduje się miejsce z filtrowaną wodą, w którym można napełnić swoją wielorazową butelkę czy bidon. W Krakowie można śmiało pić wodę z kranu, bez przegotowania. W każdym apartamencie znajduje się dodatkowo karafka na wodę.

ŚWIAT HOTELI – MAJ-CZERWIEC 2023
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Świat Hoteli maj-czerwiec 2023

Każda zrównoważona decyzja ma sens

Aparthotel Plantonia chce wspierać rzemieślników i ograniczać ślad węglowy transportu, dlatego właściciele podjęli współprace z lokalnymi wykonawcami. Wiele elementów wyposażenia pochodzi od polskich producentów i projektantów. Wnętrza zdobią ręcznie wytwarzane lampy Rumruk oraz Lexavala, jak i polskie marki meblarskie jak: Tylko, TAMO, Nudo Design, noo.ma czy Fameg. Plantonia to miejsce, które dąży do jak najmniejszej szkody dla środowiska a jednocześnie dba o piękny design i komfort.

Wśród materiałów, które znalazły się w Plantonii, najciekawsze to: neutralne klimatycznie marmoleum, które w składzie ma między innymi olej lniany i włókna juty, miękki w dotyku dywan o pięknym splocie z 292 plastikowych butelek z recyklingu oraz narzuta dająca drugie życie odpadkom generowanym przez firmy tkackie i dziewiarskie.

Do wystroju przestrzeni wybrano obrazy i grafiki polskich, utalentowanych artystów, m.in. Grzegorza Jarzynowskiego, Moniki i Tomasza Trzupek, Olgi Szczechowskiej, Nikodema Szpunara czy Joanny Styrylskiej.

Wyjątkiem jest dzieło Davida Hockney’a „The Potted Palm”, pochodzące z rodzinnej kolekcji inwestora. To jedyny obraz tego artysty w Polsce.

Plantonia funkcjonuje od 26 kwietnia 2023 roku. W realizacji projektu brały udział biura architektoniczne Illiard Architecture & Interior Design, Konteksty Studio oraz Krea.tina.

Zarządzaniem projektem przebudowy i modernizacji kamienicy zajęła się firma G2J Consulting.

Źródło: Plantonia

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Autor: Horecanet
Opublikowano: 30.08.2023
Aktualizacja: 30.08.2023