Prezes PFR o tzw. uldze gastronomicznej

Udostępnij artykuł
Paweł Borys był gościem programu Studio Biznes, w którym opowiedział o uldze gastronomicznej i przewidywanym terminie odmrożenia gospodarki.

Wśród rozwiązań zaprezentowanych przez premiera są dwa, moim zdaniem istotne. Jedno to nowe regulacje czynszowe. Bardzo ważne dla najemców w galeriach handlowych, z możliwością uzyskania automatycznej obniżki czynszu 80 proc. i 50 proc. przez trzy miesiące po ustaniu restrykcji. Drugie dotyczy tzw. ulgi gastronomicznej. Ona dzisiaj istnieje. Można uzyskać zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne od części wynagrodzenia, które przeznaczane jest na zakup posiłku. Organizuje to pracodawca. Przystąpienie do tego jest dobrowolne. Pracownik decyduje czy chce skorzystać z takiej oferty. Rząd postanowił rozwinąć tę ulgę w 2021 roku jako element wsparcia dla branży gastronomicznej. Jeżeli pracodawca zawrze umowę z punktem gastronomicznym, może zamawiać posiłki dla swoich pracowników do kwoty 400 zł miesięcznie na pracownika. Te wydatki na posiłki są zwolnione z PIT-u i ZUS-u – powiedział prezes PFR.

Kiedy odmrażanie biznesu?

Liczę, że to już ostatnia prosta. To znaczy, że przedsiębiorcy mogą uzyskać większa przewidywalność i pewność swojej aktywności naprawdę już w perspektywie czerwca, lipca, kiedy program szczepień osiągnie już taki poziom, że wszystkie grupy podwyższonego ryzyka, osoby starsze, będą wyszczepione i spadnie śmiertelność, ponieważ to jest główny powód restrykcji. Więc rzeczywiście ten maj czerwiec, może być takim momentem zwrotnym, kiedy ta aktywność w tych branżach najbardziej poszkodowanych, dotkniętych skutkami COVID, będzie właśnie bardziej przewidywalna i będzie można ją prowadzić w szerszym zakresie. Oczywiście, ze wszystkimi zastrzeżeniami – powiedział Paweł Borys, prezes PFR,

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rynek-Dostawcow-HoReCa-RAPORT-2021.png

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.