Szymon Adamczuk, North Food: Otwieramy lokal w Londynie i wprowadzamy produkty do sprzedaży detalicznej

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS] O czasie lockdownu, kiedy North Food zawiesił działalność i nie zdecydował się na delivery, nowej marce Veggie Hub, rozwoju linii North Food Specials i przygotowaniu do otwarcia lokalu w Wielkiej Brytanii – opowiada Szymon Adamczuk, CEO North Food.
Przy pierwszym, jak i drugim lockdownie nie zdecydowaliście się Państwo na działanie w formule delivery. Skąd taka decyzja i czy gdyby ponownie trzeba było zrezygnować z przyjmowania gości na miejscu, decyzja będzie taka sama?

Zgadza się. Jednakże była to świadoma decyzja businessowa. Co prawda już przed pandemią kanał delivery miał w sprzedaży North Food coraz większe znaczenie. Rósł bardzo dynamicznie, ale kalkulacja w naszym przypadku była dość prosta. Mianowicie od razu wiedzieliśmy, iż nie da się prowadzić i utrzymać biznesu, takiego jak NF, przy dostępnej jedynie opcji delivery. Z perspektywy czasu, uważam to za jedyną słuszną decyzję. Po tych kilkunastu miesiącach NF otworzył się na nowo. Jednocześnie minimalizując straty. Ilość naszych restauracji jest niemal identyczna jak przed wybuchem pandemii. Utrzymaliśmy praktycznie wszystkie miejsca pracy.

Dziś możemy patrzeć optymistycznie w przyszłość oraz skoncentrować się na odbudowie sprzedaży. Istniejemy dla naszych gości i niemal tysiąca naszych członków zespołu. To, że dziś możemy ponownie ugościć wielu naszych stałych klientów, a w restauracjach witają ich często te same osoby, co przed pandemią, uważam za spory sukces. Przy czym chciałbym zaznaczyć, iż decyzja o pozostaniu otwartym w kanale delivery w czasie lockdownów. To kwestia mocno indywidualna, gdyż dla konceptów sprzedających choćby pizzę, był to dodatkowy bodziec do wzrostów. Jako że produkt ten jest niemal stworzony do dostawy. Konkurencja w tym czasie była mniejsza ze względu na wiele zamkniętych lokali, jak choćby nasze.

Czy teraz będziecie Państwo w większym stopniu rozwijać delivery?

Kanał delivery w NF rozwija się bardzo dynamicznie od niemal trzech lat. W tym czasie notując znaczące wzrosty. Czasem celowo hamujemy te wzrosty, gdyż wszyscy doskonale wiemy, iż sprzedaż w dostawie wiąże się z większymi kosztami i przekłada się na rentowność biznesu. Rozmawiamy w pierwszym pełnym miesiącu po restarcie gastronomii, a ja już wiem, iż będzie to nasz najlepszy miesiąc delivery od momentu, kiedy uruchomiliśmy taka opcję w naszych restauracjach. W czasie pandemii otworzyliśmy pierwszy multibrandowy lokal dark kitchen w Warszawie. Uruchomimy w 42 lokalizacjach markę Veggie Hub, którą przez ostatnie dziewięć miesięcy testowaliśmy z sukcesem w Warszawie. Kanał delivery będzie stanowił istotną część naszego planu odbudowy po pandemii. Niemniej jednak liczę również na szybki powrót gości do restauracji.

Jak Pana zdaniem okres pandemii wpłynie na negocjacje, konstruowanie umów najmu z centrami handlowymi? Jak znaczące zajdą tutaj zmiany?

Szczerze to nie wiem. Wolałbym nie wypowiadać się w tej kwestii. To nie jest podejście asekuracyjne, ale po prostu sytuacja jest bardzo zmienna. Wszyscy próbują być ekspertami w tej dziedzinie, a to tak niestety nie działa. Przy pierwszym lockdownie, wszystko przebiegło dość sprawnie i w krótkim czasie znaleźliśmy nić porozumienia z wynajmującymi. Drugi lockdown był dla gastronomii bardzo długi (w przypadku NF to 216 dni!) i bolesny. Taki sam był też przecież dla właścicieli centrów handlowych. Wydawałoby się, że wydarzenia z ostatnich 15 miesięcy muszą wstrząsnąć rynkiem najmu. Ale niekoniecznie tak jest, gdyż część projektów należy do funduszy z drugiego końca świata, które uważają, iż nic się nie zmieniło i oczekują tego samego poziomu zwrotu z inwestycji. Co za tym idzie, utrzymania warunków najmu sprzed 2020 roku. Dlatego też uważam iż rzetelna ocena zmian na rynku najmu lub ich braku przyjdzie najwcześniej za 18-24 miesiące.

Jak to wygląda w Państwa przypadku? Czy wszystkie lokale powrócą na mapę gastronomiczną?

W czasie obu lockdownów zamknęliśmy permanentnie trzy restauracje, a otworzyliśmy dwie nowe. Zamknięte zostały lokale w prowincjonalnych miastach, gdzie najzwyczajniej w świecie nie wierzyliśmy w odbudowę footfall i obrotów, gdyż całe centra handlowe znacznie ucierpiały, a poziom najmu drastycznie spadł i nie było klarownego planu wynajmujących co do przyszłości tych miejsc. Natomiast nowe lokale powstały w Warszawie i Lublinie. Wydaje mi się, iż to całkiem niezły bilans mając na uwadze kondycję całej gastronomii.

Czym będziecie się Państwo kierować przy poszukiwaniu nowych lokalizacji? Czy nadal będziecie Państwo stawiać na centra handlowe?

Nasze podejście w tej kwestii niewiele się zmieniło. Będziemy nadal szukać miejsc, gdzie wierzymy, iż nasz koncept będzie miał szansę na sukces. Jednocześnie chcemy zwiększać zasięg i docierać do nowych gości. W ostatnich latach udawało nam się to dość dobrze i traktuję pandemię jako przystanek w tej podróży, ale nie zamierzamy na nim pozostać zbyt długo. Nie zamykamy się w żaden sposób na lokalizacje tylko w centrach handlowych lub tylko na ulicach miast. Przy okazji, czy one ucierpiały mniej niż centra handlowe? Jeszcze w tym miesiącu wracamy na budowę restauracji w Londynie, a dokładniej w Westfield Stratford City, czyli centrum handlowego, które miało najwyższą odwiedzalność w Europie przed pandemią. To dla nas ogromne wydarzenie, gdyż nie znam innej polskiej marki gastronomicznej która pojawiłaby się w tak prestiżowym miejscu w Europie Zachodniej.

Pozyskanie lokalu w tym miejscu zajęło nam dwa lata, a warto mieć świadomość, iż będziemy tam mieli towarzystwo samych największych globalnych marek gastronomicznych. W tym wypadku nie ma znaczenia, że jest to galeria, dodatkowo z gigantyczną konkurencją, bo my po prostu wierzymy w sukces tego miejsca i jest to dla nas niesamowita przygoda.

Jaki jest Państwa pomysł na dalszą działalność? Poznaliśmy też pomysł na produkcję i dystrybucję nowej marki produktów. Co będzie się na nią składać?

Dywersyfikacja to słowo klucz w obecnych czasach, w niemal całym retailu. W naszym przypadku będziemy koncentrować się na czterech filarach rozwoju.

Pierwszy – to kontynuacja działalności własnych restauracji stacjonarnych w Polsce oraz na nowych rynkach takich jak Wielka Brytania.

Drugi – to rozwój kanału delivery zarówno dla North Fish, ale też dla naszych pozostałych dwóch brandów, czyli John Burg oraz Veggie Hub.

Trzeci – to rozwój poprzez masterfranczyzę oraz JV poza Polską, rozpoczynając od Bliskiego Wschodu, po rynki gdzie bariera wejścia samemu jest zbyt duża, a potencjał rynku na tyle interesujący, iż chcemy, aby North Food tam był.

Czwarty, ale równie istotny filar naszego rozwoju to linia NF Specials, produkty do sprzedaży detalicznej na wszystkich rynkach, gdzie pojawi się nasza marka. Są to produkty ściśle powiązane z naszą działalnością, oparte na najwyższej jakości składnikach i posiadające tzw. „czystą” etykietę. Są wśród nich pasty rybne, zupy, sosy, dania do podgrzania w pracy czy domu oraz tuńczyki i łososie z bardzo ciekawymi dodatkami, pakowane w słoikach. Te ostatnie będzie można zakupić we wszystkich naszych restauracjach oraz na popularnych platformach delivery, już w lipcu. Pracujemy też nad wprowadzeniem NF Specials do popularnych sieci detalicznych, ale zbyt wcześnie na szczegóły, gdyż rozmowy trwają, ale mam nadzieję iż w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni będziemy mogli się podzielić detalami.

Rozmawiała Milena Kaszuba-Janus

CAŁY WYWIAD PUBLIKUJEMY
W OGÓLNODOSTĘPNYM WYDANIU NOWOŚCI GASTRONOMICZNYCH
CZERWIEC-LIPIEC 2021
>> KLIKNIJ, ABY DOKOŃCZYĆ LEKTURĘ <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 20.07.2021
Aktualizacja: 19.07.2021