Ukraine – direction for Europe – wystawa w Galerii Andel’s Art

Udostępnij artykuł

29 września w przestrzeniach lobby Vienna House Andel’s Lodz zagoszczą prace współczesnych artystek, które tworzą poza granicami swojego kraju: Eugenii Jaeger oraz Iryny Dzyndra. Wystawa „Ukraine – Direction For Europe” ma na celu wsparcie artystów z Ukrainy, którzy z powodu działań wojennych nie mają szans na realizację swoich artystycznych planów. Wernisaż rozpocznie się 29 września o godz. 19:00 i będzie miał charakter otwarty. Wystawę będzie można oglądać do 17 października.

„Ukraine – Direction for Europe” to po “WOL / JNA UKRAINA” kolejny projekt mający na celu pokazanie siły ukraińskiej kultury i sztuki. Jego inicjatorem jest Fundacja Madame Chromatique, a Vienna House Andel’s Lodz wraz z Andel’s Art dołączyli do niego, udostępniając swoją przestrzeń na pierwszą wystawę dedykowaną drugiemu etapowi projektu. Wystawa odzwierciedla tęsknotę za wolnym, demokratycznym światem, w którym artysta ma nie tylko swobodę twórczą, ale także swobodę poruszania się i dzielenia się swoimi osiągnięciami z ludźmi w innych krajach.

W Galerii Andel’s Art będzie można zobaczyć prace dwóch artystek, które tworzą na uchodźctwie:

Eugenia Jaeger

Wielokrotnie nagradzana rysowniczka i graficzka, która mieszka w Niemczech. Jej prace były wystawiane w kraju, a także w Polsce, Szwajcarii, Belgii, Włoszech, Chinach, Finlandii, Rosji, Francji i Szwecji. Poprzez swoje charakterystyczne kompozycje bada relacje między jednostką a środowiskiem, uwzględniając granice naszej percepcji, kruchość przestrzeni i parametry czasu. Jaeger najczęściej stosuje techniki sitodruku z akrylami i ołówkami na płótnie lub papierze. Należy do Związku Artystów Niemiec i Szwedzkiego Stowarzyszenia Grafiki.

Iryna Dzyndra

Urodzona w Łucku na Ukrainie przedstawicielka nowoczesnych trendów w sztukach plastycznych i dekoracyjnych. W swoich pracach kładzie nacisk na proces powstawania obrazu oraz na współzależność artysty i obrazu, kiedy to najpełniej materializują się możliwości retranslacji emocjonalno-wyobrażeniowego podłoża. Tematy wypowiedzi artystycznej autorki najczęściej ujawniają się w pejzażu, jej własnej wizji krajobrazu i przestrzeni, w której rozprzestrzenia się on ze wszystkimi najdrobniejszymi niuansami swego emocjonalnego zabarwienia. Kontemplacja, dialog, a także medytacja to priorytetowe zasady kontekstualnego wypełnienia dzieł artystki. Iryna Dzyndra ukończyła Lwowską Akademię Sztuki oraz Lwowski Państwowy Instytut Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza.

Wernisaż uświetni swoim koncertem Taras Hlushko, pianista z jedenastoletnim stażem współpracy z Teatrem Wielkim w Łodzi. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wasyla Barwińskiego w Drohobyczu i Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki we Lwowie, gdzie zdobył kwalifikacje nauczyciela gry na fortepianie, koncertmistrza-akompaniatora, artysty zespołu kameralnego oraz pianisty-wykonawcy koncertowego. Laureat międzynarodowych konkursów artystycznych. Występuje na Ukrainie, w Szwajcarii i w Polsce zarówno w repertuarze klasycznym, jak i musicalowo-rozrywkowym.

Wystawa „Ukraine – Direction For Europe” w Galeria Andel’s Art w Vienna House Andel’s Lodz potrwa do 17 października (wstęp wolny). Wstęp na wernisaż będzie możliwy po wcześniejszym zapisie: https://forms.office.com/r/AvBSxBGFuS

Wystawie towarzyszyć będzie wirtualna galeria, w której na odwiedzających będą czekać kulturowe odsłony prac i sylwetek artystycznych międzynarodowych twórców. Jest to kolejny projekt Andel’s Art, który promuje polskich i zagranicznych artystów sztuki współczesnej. Powstał we współpracy z Madame Chromatique, Studio Kultura, Galerią Ars Nova i Vienna House Andel’s Lodz.

Rynek Gastronomiczny w Polsce – RAPORT 2022
>> Kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.


Opublikowano: 21.09.2022
Aktualizacja: 21.09.2022