Barmanka z Krakowa najlepsza w Polsce

Udostępnij artykuł

Na barmańskiej olimpiadzie World Class w Sydney Polskę reprezentantką Polski będzie barmanka z Krakowa. W siedmioletniej historii polskich kwalifikacji do globalnych finałów po raz pierwszy zwyciężyła kobieta – Alicja Bączyk z krakowskiego koktajlbaru TAG.

Pod koniec maja międzynarodowe jury z udziałem największych sław barmańskich na świecie po raz siódmy wyłoniło zwycięzcę polskiej edycji konkursu World Class. Statuetkę zdobyła Alicja Bączyk z krakowskiego baru TAG. Zwyciężczyni tegorocznego etapu krajowego we wrześniu wyjedzie na globalne zawody do Sydney. Tam o najwyższe barmańskie trofeum ubiegać się będzie 60 najlepszych barmanów, wyłonionych spośród 10 tys. kandydatów z całego świata.

Alicja Bączyk zaprezentuje Polskę podczas World Class

To był prawdziwy koktajl stresu z euforią i spełnieniem marzeń. Wcześniej: miesiąc ćwiczeń i prawdziwych wyrzeczeń. Żeby wygrać, trzeba postawić wszystko na jedną kartę, ale ogromnie ważne było też codzienne wsparcie całego zespołu TAG. Najtrudniejsze w finale było skupienie uwagi na swoim wystąpieniu. Mimo ciekawości występów innych barmanów i wielkich emocji towarzyszących wydarzeniu. To będzie zaszczyt reprezentować Kraków i całą Polskę w globalnym finale w Australii mówi Alicja Bączyk, barmanka Roku World Class Poland 2022, przyszła finalistka World Class w Sydney.

Alicja Bączyk (26 l.) barmańskie rzemiosło doskonali od sześciu lat. Pochodzi z Czempinia (woj. wielkopolskie). Na co dzień jest szefową baru i specem od komunikacji w krakowskim koktajlbarze TAG. Ukończyła studia na kierunku marketingowym oraz kurs barmański. Występowała już w krajowych i globalnych finałach konkursów koktajlowych. Jej popisowe kompozycje to Espresso Martini i Negroni Sbagliato.

SWEETS & COFFEE wydanie pierwsze 2022
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Najlepsza trójka

W półfinale rywalizowało 20 najlepszych barmanów z całej Polski, w tym na krótkiej liście do tytułu znalazło się czworo zawodników. Na podium z drugim wynikiem uplasował się Grzegorz Pikulski z NEON – Kraków. Trzecią i czwartą lokatę zdobyli barman i barmanka z Warszawy. Bylo to: Daniel Błaszczyk (Pastrami Powiśle i Moderne Artisanal) i Angelika Leśniewicz (Moderne Artisanal).

Alicja Bączyk jest pierwszą kobietą-barmanką, która zwyciężyła w siedmioletniej już historii konkursu w Polsce. O włos od tytułu była już rok temu, gdy zajęła drugą lokatę.

Podium pierwszych edycji konkursu w Polsce było zdominowane przez mężczyzn, ale w dwóch ostatnich latach mieliśmy już solidną reprezentację kobiet. Przełamują stereotypy o profesji barmana. Zwyciężył talent, ale też perfekcja w przygotowaniu Alicji do konkursu. Najlepiej może to podsumować fakt, że najtrudniejszą konkurencję na czas skończyła mocno przed jego upływem, zachwycając przy tym jakością podsumował Łukasz Kamiński, koordynator polskiej edycji World Class, Diageo Reserve.

World Class to najbardziej prestiżowy konkurs barmański na świecie. Do tej pory Polskę reprezentowało sześciu barmanów. W tym w ostatnich edycjach Bartłomiej Wójcik z Łodzi (2021), Maciej Mazur z Krakowa (2019) i Marcin Kruk z Warszawy (2018).

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione

Opublikowano: 03.06.2022
Aktualizacja: 03.06.2022