Czy będzie lockdown? Odpowiada Adam Niedzielski

Udostępnij artykuł

Minister zdrowia w czasie konferencji prasowej zaapelował o, w miarę możliwości, przejście na pracę zdalną. Będzie to dotyczyło m.in. administracji publicznej. Adam Niedzielski zapytany o ewentualny ponowny lockdown odpowiedział, że lockdowny nie są i nie będą instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej.

Możliwe nawet 50 tys. zakażeń dziennie

Jeżeli te trendy wzrostu utrzymają się, w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia nawet z powyżej 50 tys. przypadków dziennie. To sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej. Ta sytuacja wymaga specjalnych kroków i zdecydowaliśmy o obowiązkowym przejściu administracji publicznej na pracę zdalną. Apeluję też do wszystkich pracodawców. Niech w miarę możliwości, w branżach, w których to możliwe, praca zdalna stanie się standardem. Jeżeli nie zmniejszymy mobilności, liczby okazji, które mogą spowodować transmisję wirusa, to musimy liczyć się z tak dynamicznym wzrostem zakażeń – powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski zapytany o ewentualne kolejne restrykcje powiedział, że obostrzenia cały czas obowiązują w formie limitów. Te mogą być przekraczane w przypadku poświadczenia certyfikatem, statusem ozdrowieńca czy negatywnym wynikiem testu. Jak zauważył minister zdrowia, ich egzekwowanie pozostawia wiele do życzenia. Dlatego z taką atencją wszyscy czekają na wprowadzenie ustawy, regulującej możliwość weryfikacji paszportów covidowych.

Teraz sztuką nie jest obniżenie limitów. Tylko dostarczenie takiej konstrukcji prawnej, która nie będzie budziła wątpliwości, a także zachęci wszystkich do powszechnego stosowania. Na pewno okres ferii będzie też czasem zwiększonych kontroli sanepidu i policji – dodał Adam Niedzielski.

Czy będzie lockdown?

Minister zdrowia mówił także, że patrząc na politykę epidemiczną w innych krajach, wyraźnie widać odejście od tego, co nazywamy lockdownami, w kierunku powszechnego stosowania certyfikatów potwierdzających ujemny wynik testu, status ozdrowieńca czy fakt zaszczepienia.

Lockdowny nie są i nie będą instrumentem wykorzystywanym w polityce epidemicznej, jak to było przy poprzednich falach – potwierdził Niedzielski.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE listopad 2021
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione

Opublikowano: 19.01.2022
Aktualizacja: 20.01.2022