Dominik Szulowski, MAX Premium Burgers: Prowadzimy 14 restauracji, kolejne w budowie

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS] PR Manager MAX Premium Burgers opowiada o wprowadzeniu roślinnych odpowiedników mięsa, pracach nad recepturą, działaniach na rzecz planety i dalszych planach rozwoju sieci.
MAX wprowadził linię Delifresh Plant Beef. Jakim zainteresowaniem cieszą się pozycje wegańskie?

Dzięki Delifresh Plant Beef możemy oferować te same burgery, a więc podobne kompozycje smakowe, w różnych wersjach proteinowych. Dzięki szerokim możliwościom personalizacji składu niemal z każdego burgera można zrobić wersję roślinną. Wołowinę można zastąpić odpowiednią wersją wagową Plant Beef, majonez klasyczny majonezem bezjajecznym itd. Udział roślinnych burgerów w ogóle sprzedaży polskiego MAXa rośnie w tempie kilku procent rocznie. Jesteśmy na dobrej drodze, by w 2022 r. zrealizować naszą deklarację, aby co drugi sprzedawany posiłek był bez czerwonego mięsa. Co ciekawe, odsetek burgerów z plant beef w ogóle sprzedaży jest w polskim MAX ponad dwa razy wyższy niż w Szwecji czy Norwegii.

Sieć stworzyła swój własny zamiennik mięsa. Jak przebiegały prace nad bezmięsną recepturą, na czym bazuje i czy jest zmieniana, udoskonalana?

Za smak i recepturę Delifresh Plant Beef odpowiada nasz szef kuchni Jonas Mårtensson. To człowiek, który w kuchni nie uznaje kompromisów, dlatego na opracowanie receptury roślinnego zamiennika wołowiny poświęcił blisko cztery lata. Początkowo brał pod uwagę gotowe propozycje dostępne na rynku, ale jego zdaniem żadne nie pasowało do menu MAXa. Postanowił więc opracować własnego burgera na bazie roślin dla tych, którzy lubią mięso, a jednocześnie chcieliby zjeść od czasu do czasu wersję bezmięsną i nie mieć poczucia, że to „smakowy kompromis”. Białko w plant beef pochodzi z pszenicy i soi. Ostatnią modyfikacją było wprowadzenie mniejszej wersji kotleta (90 g), dzięki czemu goście mogą komponować bezmięsne wersje średnich burgerów, takich jak Frisco czy Original.

Czy planujecie kolejne linie, pozycje wegańskie?

Nie jesteśmy siecią wegańską, raczej wege/wegan friendly, a może – modne słowo – fleksitariańską. Naszym najważniejszym celem jest oferowanie burgerów, które będą świetnie smakować, niezależnie od tego, czy w składzie znajdzie się wołowina, kurczak, halloumi bądź wołowina roślinna. Zatem jeśli wprowadzamy nowe burgery sezonowe, to od razu w trzech albo czterech opcjach białkowych. Niedawno zaprezentowaliśmy nowe salad bowle, także od razu w czterech równorzędnych opcjach. Nuggetsy mają swój wegański odpowiednik, zresztą niezwykle ceniony za smak do złudzenia przypominający kurczaka. Wydaje się, że na tę chwilę osiągnęliśmy optymalne proporcje menu. Innowacje w tym obszarze na pewno będą, ale nie w najbliższych miesiącach. Musimy pamiętać, że prowadzimy lokale nie tylko w warszawskich Złotych Tarasach czy wrocławskiej Galerii Dominikańskiej, ale też w Tychach czy Radomiu, a ich mieszkańcy mają bardziej tradycyjne upodobania. Jesteśmy dalecy od przeceniania wpływu naszej sieci na gusta Polaków, ale mamy swój wkład w oswajanie ich ze świadomością, że bez mięsa też można się najeść i delektować jego smakiem. 

Gastronomia bardzo ucierpiała w czasie lockdownu, mogła działać tylko w sektorze delivery. MAX Premium Burgers specjalnie dostosował do tego swoje menu. Na czym ta zmiana polegała?

Uruchomienie sprzedaży z dostawą to nie był wybór, lecz konieczność. Teraz już wiadomo, że ten kanał sprzedaży z nami zostanie. Wprowadziliśmy na szybko burgera Delivery Cheezy, pierwszego w naszej ofercie, który powstał z myślą o dobrym znoszeniu transportu. Jego smak ma wielu amatorów. Nie da się jednak ukryć, że burgery czy frytki najlepiej smakują i wyglądają, gdy są podane i zjedzone w restauracji, tuż po przygotowaniu. Zachęcamy wszystkich, zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy chcą spróbować czegoś z oferty MAXa, by w pierwszej kolejności odwiedzili naszą restaurację. Inwestujemy w atrakcyjny, przyjazny wystrój lokali, a także w rozwiązania mające ułatwić korzystanie z usług, jak choćby aplikacja mobilna, którą wkrótce zaprezentujemy gościom w udoskonalonej wersji. 

Przywiązujecie Państwo dużą wagę do troski o planetę. MAX oszacował nawet poziom swoich emisji gazów cieplarnianych, działania doceniło ONZ, zmniejszacie zużycie plastiku. Jakie działania less waste jeszcze podejmujecie?

W pierwszej kolejności skupiliśmy się na klimacie. Chodzi o gazy cieplarniane trafiające za naszą sprawą do atmosfery. Do tematu podeszliśmy poważnie, nie ograniczając się do oszacowania emisji z samych restauracji. Wzięliśmy pod uwagę cały łańcuch dostaw oraz emisje związane z ruchem pojazdów gości czy ostatnio nawet skuterów dostawców delivery. Wiedząc, za ile emisji odpowiadamy, mogliśmy podjąć działania, dzięki którym od ponad dekady jesteśmy klimatycznie neutralni, a od roku 2018 nawet klimatycznie pozytywni. Ekosystemy leśne, których odtwarzanie finansujemy, pochłaniają 110 proc. naszych emisji do atmosfery. Odpady opakowaniowe to kolejny wielki temat. Na tym polu mamy jeszcze wiele do zrobienia. Intensywnie pracujemy nad tą kwestią. W najbliższych miesiącach zaprezentujemy rezultaty tego projektu.

Rozmawiała Milena Kaszuba-Janus

Całą rozmowę publikujemy w
NOWOŚCI GASTRONOMICZNE listopad 2021
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 09.12.2021
Aktualizacja: 09.12.2021