Jak zmniejszyć ryzyko koronawirusa w hotelu i restauracji?

Udostępnij artykuł
W wyżej wymienionych miejscach codziennie przewijają się dziesiątki, jeśli nie setki osób. Jeśli jednak odpowiednio podejdziemy do problemu, możemy skutecznie zmniejszyć ryzyko zarażenia. Niezwykle ważne jest w tym czasie profesjonalne czyszczenie i dezynfekcja wszelkich powierzchni.

Aby zapewnić najwyższy stopień higieny w takich miejscach, istotne jest, by sięgać po profesjonalne, sprawdzone środki chemiczne. Jedną z cenionych na rynku chemii przemysłowej jest marka Clinex. Wieloletnie doświadczenie oraz wykorzystanie nowoczesnej technologii w produkcji, pozwala dzisiaj zagwarantować skuteczne preparaty do czyszczenia i dezynfekcji różnych powierzchni.

Profesjonalne preparaty do dezynfekcji, jako niezbędna broń do walki z koronawirusem

W tej nierównej walce z niewidzialnym gołym okiem wrogiem nie możemy iść na kompromisy. Należy stawiać na wysokiej jakości produkty, które zostały odpowiednio przebadane i gwarantują skuteczność.

Co warto mieć w szafce sanitarnej?

Absolutnie niezbędnym w utrzymaniu czystości i higieny w hotelu lub restauracji jest preparat dezynfekująco-myjący Clinex DEZOFast, który niebawem również pojawi się w skoncentrowanej formie. Płyn w formie skoncentrowanej przeznaczony do dezynfekcji powierzchni – również mających kontakt z żywnością, w miejscach użyteczności publicznej oraz w obszarze medycznym Zaleca się go używać w szpitalach, izbach przyjęć, domach opieki, hospicjach, przedszkolach, szkołach, hotelach, centrach fitness, gastronomii, toaletach, salach konsumpcyjnych, środkach komunikacji miejskiej itp.  

W hotelach i restauracjach nie może także zabraknąć mydła i płynów do dezynfekcji rąk. Należy także uświadamiać gości o konieczności mycia rąk. Skuteczne mogą być wszelkiego rodzaju plakaty podnoszące świadomość i zmniejszające ryzyko zachorowania. Publiczne toalety powinny być czyszczone kilka razy dziennie, a proces kompleksowej dezynfekcji warto wykonać każdego dnia.

6 marca 2020 produkt Clinex DEZOFast uzyskał pozwolenie na obrót produktem biobójczym wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych nr 8010/20.

Koronawirus w hotelu i restauracji – czy jest się czego bać?

Informacja o nowym koronawirusie z Chin, który opanowuje Europę sieje panikę. Nie ma się co dziwić, boimy się tego co nieznane, a świadomość, że nie ma na niego szczepionki, wznieca obawy. Tymczasem warto zauważyć, że odpowiednie przestrzeganie zasad higieny i zastosowanie szczegółowych metod zapobiegania przynosi rezultaty.

Miejsca publiczne takie jak hotele czy restauracje są szczególnie narażone na pojawienie się wirusa. Przewija się w nich mnóstwo osób z różnych rejonów kraju i zza granicy. Aby zagwarantować swoim klientom wysoki stopień bezpieczeństwa, niezbędne jest wprowadzenie rygorystycznych procedur odnośnie higieny oraz odpowiednie przeszkolenie personelu. Rząd stawia sprawę jasno – jeśli będziemy dbać o higienę osobistą oraz miejsc publicznych, ryzyko zachorowania zmniejszy się diametralnie. Nowy wirus nie przetrwa poza organizmem człowieka, a co za tym idzie, odpowiednia dezynfekcja podnosi stopień bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać w tym trudnym czasie?

Jeśli podejdziemy do tematu z odpowiednią powagą i rozsądkiem, możemy skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowalności na nowego koronawirusa. Tylko świadomość, odpowiedzialność i odpowiednia higiena są w stanie nam pomóc, w walce z COVID-19.

COVID-19 to choroba wywołana przez nowy koronawirus SARS-Cov-2. Jej objawy są łudząco podobne do wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami oraz do dobrze znanej nam grypy. Może wystąpić gorączka, duszności, kaszel, ból mięśni i ogólne zmęczenie. Koronawirusy mający tendencję do mutowania na poziomie genomu w różnej formie. Warto jednak podkreślić, że ciężki przebieg tej choroby występuje u około 15-20 proc. zakażonych, z czego jego śmiertelność to około 2 – 3 proc. osób chorych. Według Ministerstwa dane te mogą być jednak zawyżone, gdyż wiele osób przechodzi zakażenie bardzo łagodnie, bez potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone są oczywiście osoby starsze i te o obniżonej odporności. Należy jednak zaznaczyć, że choć na nowego koronawirusa nie ma jeszcze szczepionki, to można  zdecydowanie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Procedury te są niezwykle istotne dla miejsc publicznych, takich jak hotele czy restauracje.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Zanim podejmiemy jakąkolwiek walkę, musimy poznać wroga i jego sposób „podróżowania”.  Wirus stosunkowo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka, głównie dlatego, że wiele osób na początku nie wykazuje żadnych objawów zakażenia. Rozprzestrzenianie się koronawirusa z uwzględnieniem okresu inkubacji wynosi przeważnie od 2-10 dni. Nowe badania wykazały że  koronawirus COVID-19 jest bardziej zaraźliwy niż SARS i MERS. Do większości zakażeń u ludzi, dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową, ale może także zostać przeniesiony przez kontakt z powierzchnią lub przedmiotem na którym znajduje się wirus – np. z wydzieliny osoby chorej. Odkryto, że wirus na powierzchni może przetrwać przez ponad tydzień. Aby uniknąć zachorowania, musimy więc przestrzegać podstawowych norm higieny. Metody stosowane przy innych chorobach przenoszonych drogą kropelkową sprawdzą się również w przypadku zapobiegania koronawirusowi.

10 rad od WHO

Pod koniec lutego WHO – Światowa Organizacja Zdrowia – przedstawiła 10 rad, jak chronić się przed koronawirusem. Podstawowym zachowaniem, który może nas uchronić przed zakażeniem jest regularne mycie rąk mydłem z wodą bądź środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Już na drugim miejscu znajdziemy czyszczenie powierzchni, z którymi mamy kontakt. Badania wykazały, że koronawirus na powierzchni nieożywionej takiej jak szkło, plastik, metal może utrzymywać się przez około 9 dni. Jednak możemy go skutecznie minimalizować, a nawet całkowicie dezaktywować środkiem Clinex DEZOFast. Produkt posiada numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym: 8010/20 i wykazuje się skutecznością w walce z rodziną koronawirusów, a w tym również ze zmutowanym COVID-19. Dzięki regularnemu stosowaniu produktu, o którym więcej poniżej możemy powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego wirusa.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 10.03.2020
Aktualizacja: 09.04.2020