Raport: Jakie wina piją Polacy?

Udostępnij artykuł
W 2019 sprzedaż tego trunku zwiększyła się o 15 proc. w porównaniu z 2018. Największą popularnością cieszą się czerwone wina wytrawne, które stanowią 52 proc. wszystkich sprzedanych win w 2019 roku. Dzięki szerokiej ofercie i dużej rozpiętości cenowej konsumenci mogą znaleźć dobre wina już za ok 30 zł*.

Wino przestaje być trunkiem zarezerwowanym tylko na szczególne okazje. Coraz częściej pijemy je na co dzień, jako dodatek do posiłku lub dla chwili przyjemności. Podajemy je również jako główny trunek na spotkaniach z przyjaciółmi, imprezach rodzinnych i okolicznościowych. Rozpiętość cen i szeroka oferta sklepów specjalistycznych pozwala konsumentom dopasować wina do swoich preferencji – mówi Mikołaj Kondrat, prezes Kondrat Wina Wybrane.

Białe czy czerwone…czyli jakie wina preferują Polacy?

Według raportu Kondrat Wina Wybrane*, klienci najchętniej wybierają wina czerwone, wytrawne. Wina czerwone odpowiadały za 52 proc. całej sprzedaży win w 2019 roku. Z tej puli aż 95 proc. stanowiły wina wytrawne. Wybór padał przede wszystkim na trunki jednoszczepowe takie jak: primitivo, tempranillo, monastrell, syrah i malbec. 4% wszystkich sprzedanych butelek wina czerwonego to wino półsłodkie a 1 proc. – wina słodkie.

Polacy lubią wina pełne, słoneczne, o intensywnych i słodkich aromatach czerwonych oraz ciemnych owoców, gładkie i z wyczuwalną słodyczą – wyjaśnia Anna Sułek, dyrektor zarządzająca, Kondrat Wina Wybrane.

Wina białe stanowiły około 44 proc. całej sprzedaży win w 2019 roku. 74,4 proc. wszystkich sprzedanych butelek wina białego to wina wytrawne, kolejne miejsca zajmują wina półwytrawne (17,6 proc.), wina półsłodkie (7,8 proc.) i wina słodkie (3,16 proc.). W przypadku win białych także preferujemy trunki jednoszczepowe. W pierwszej kolejności są to: macabeo, sauvignon blanc, viognier i chardonnay.

Na uwagę zasługują również wina białe, musujące. O ile zainteresowanie szampanem utrzymuje się na stałym poziomie, to sprzedaż włoskiego Prosecco i hiszpańskiej Cavy z naszej selekcji systematycznie wzrasta o około 3 proc. rocznie – komentuje raport Anna Sułek, dyrektor zarządzająca, Kondrat Wina Wybrane.

Wina z Francji i Włoch coraz popularniejsze

Od wielu lat wina hiszpańskie, włoskie i francuskie cieszą się  w Polsce największą popularnością. W ubiegłym roku sprzedaż win włoskich wzrosła o 5,6 proc., a francuskich o 5,2 proc. Niewielki spadek sprzedaży (0,5 proc.) odnotowały natomiast wina hiszpańskie.

Zainteresowanie winami z tych regionów pokrywa się z popularnymi kierunkami enoturystycznymi. Preferencje konsumentów podążają za rosnącą wiedzą. Z racji rozwoju turystyki, powszechnej dostępności i niewygórowanych cen obserwujemy wzrost zainteresowania warsztatami, degustacjami oraz wyjazdami do winnic w Europie i na świecie – stąd dynamiczny rozwój naszego programu podróży winnych „Misja Wino” – wyjaśnia Mikołaj Kondrat, prezes Kondrat Wina Wybrane.

Wina do 30 zł wybieramy najczęściej

Polacy mają coraz większą wiedzę o winach, za którą idą sprecyzowane oczekiwania. Przy szerokiej ofercie na rynku i dużej rozpiętości cenowej konsumenci coraz częściej poszukują dobrych win w  umiarkowanych cenach. W ubiegłym  roku, w sklepach specjalistycznych Kondrat Wina Wybrane 48,2 proc. wszystkich sprzedanych butelek stanowiły wina, których koszt nie przekraczał 30 zł/szt. Raport ten pokazuje, że liczba ta spadła o  5 proc. w porównaniu z 2018r.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – LISTOPAD / GRUDZIEŃ 2019
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Wina z przedziału cenowego 30-50 zł stanowiły 36,4 proc. całej sprzedaży i jest to wzrost o 12,2 proc. w porównaniu z 2018r. Natomiast co 7 wino sprzedane w ubiegłym roku kosztowało od 50 do 100 zł.

Wyraźnie wzrasta też zainteresowanie winami segmentu premium, których cena
za butelkę przekracza 100 zł. Sprzedano ich w 2019 roku o 6,5 proc. więcej niż w 2018.

Wino w wielkim mieście jest kobietą

Według raportu Kondrat Wina Wybrane, wino największym zainteresowaniem cieszy się w województwie mazowieckim. Wysoko plasują się również województwa małopolskie i śląskie. Klienci specjalistycznych sklepów winiarskich mieszkają głównie w dużych miastach. Oprócz Warszawy jest to przede wszystkim Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk. Co ciekawe, 58 proc. wszystkich klientów firmy to kobiety.

Winne trendy 2020

Moda na Prosecco i koktajle na bazie tego trunku wciąż jest bardzo widoczna i na pewno w tym roku sprzedaż „bąbelków” także będzie wysoka. Coraz większą popularność zyskują również wina polskie i ekologiczne.

Wino ekologiczne to umowny termin, w którym mieszczą się różne typy win, m.in. wina organiczne, biodynamiczne, naturalne, czy pochodzące ze zrównoważonej uprawy. Niektórzy producenci zwracają też uwagę na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w procesie produkcji wina i jego transportu. Coraz częściej mamy też zapytania o wina wegańskie. Wiedza konsumentów wciąż rośnie, a wraz z nią oczekiwania i chęć edukacji w tym zakresie. 2020 to z całą pewnością rok dalszego rozwoju winnych podróży, szkoleń i degustacji, nie tylko dla profesjonalistów – podsumowuje Anna Sułek, dyrektor zarządzająca, Kondrat Wina Wybrane.

*Dane na podstawie raportu sprzedaży win Kondrat Wina Wybrane w 2019 roku.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 05.02.2020
Aktualizacja: 05.02.2020