„Musimy wyprzedzić czas” – rozpoczął się XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Udostępnij artykuł
3 tys. uczestników zarejestrowanych do udziału stacjonarnego, tysiące uczestników online, 400 prelegentów i ponad 70 sesji tematycznych – w Katowicach rozpoczęła się jedna z najważniejszych debat o europejskiej i polskiej gospodarce. XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest pierwszym spotkaniem przedstawicieli biznesu, polityki i nauki organizowanym po pandemicznej przerwie, po raz pierwszy także odbywa się w formule hybrydowej.
FOT. RAFAL KLIMKIEWICZ

To już 12. edycja, choć jednocześnie jakby pierwsza, będąca próbą powrotu do normalności i odnalezienia się zupełnie nowej rzeczywistości. Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany hybrydowo, musi w warstwie wizualnej wyglądać inaczej, niż w minionych latach. Ale nie zmienia się jego misja i filary, na których oparty jest od samego początku: wartościowi uczestnicy i merytoryczne debaty – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech and Start-up Days. – Do udziału stacjonarnego zarejestrowało się 3 tys. osób. W pierwszym dniu XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach odwiedziło 1,5 tys. osób. Nowa rzeczywistość nie pozwala porównywać tych liczb do zeszłorocznych rekordów frekwencji, za to pozwala na bezpieczny i komfortowy udział z zachowaniem dystansu społecznego. Internetowa część Kongresu cieszy się dużym zainteresowaniem, do udziału online zarejestrowało się ponad 6 tys. osób. Debaty transmitowane na stronie eecpoland.eu i w portalach są odtwarzane „live” nawet 40 tys. razy, a na wirtualnych salach „zasiada” nawet po 2 tys. osób – dodaje.

XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach zainaugurowała debata pt.: „Europa przyszłości”.
Paneliści wspólnie zastanawiali się, jak stawić czoła wyzwaniu, przed którymi stanął Stary Kontynent, czy obecnie sformułowane priorytety unijnej polityki są adekwatne do nowych wyzwań i czy program odbudowy europejskiej gospodarki po kryzysie – Next Generation UE – jest rzeczywiście solidnym planem gospodarczym.

Wielkie projekty budowały siłę Unii Europejskiej. Było wśród nich rozszerzenie o nowe kraje, tak ważne i naturalne dla nas, ale wymagające wspólnej decyzji – powiedział Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP, przewodniczący Rady EEC. rozpoczynają debatę. – Koronawirus przysłużył się temu, by nadać rangę Zielonemu Ładowi. To obliczona na 30 lat, długo planowana strategia mająca ochronić planetę, ale także dać miejsca pracy i pchnąć nas na tory rozwoju. Koronawirus nie odsuwa odpowiedzialności za przyszłość Ziemi, lecz ją wyostrza. W bliskiej perspektywie europejskie ambicje mają wesprzeć programy Cyfrowa Europa oraz UE New Generation. Musimy wyprzedzić czas – apelował moderator.

Przygotowujemy się do absorpcji środków unijnych nowej perspektywy – zapewniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. – Podstawą pozostaje Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, która jednak po pandemii wymaga modyfikacji. Pracujemy nad krajowym planem odbudowy by to wykorzystać. Projekty już spływają. Nasza odpowiedź to pobudzenie gospodarki – w ochronie zdrowia, inwestycjach. Pamiętamy o Zielonym Ładzie, to dobre narzędzie rozwojowe, ale to także wyzwania społeczno-polityczne. Dlatego tak ważny jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – środki dla regionów, które poniosą ciężar tych procesów – dodała minister.

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny m.in. za prognozowanie, podkreślił w rozmowie z Jerzym Buzkiem, że naukowcy zapowiadali globalną pandemię, ale nie przełożyło się to na działania polityczne zapobiegające czy przygotowawcze.

ŚWIAT HOTELI czerwiec-lipiec 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

To dla mnie ważny wniosek z sytuacji, w której się znaleźliśmy – jak brać pod uwagę analizy naukowców, jak je przekładać na politykę. Ważne jest, żeby inne potęgi traktowały firmy z Europy w taki sposób, jak my traktujemy koncerny z innych krajów. Europa liczy na wzajemność. Cyfryzację i zieloną rewolucję, dwa bliźniacze megatrendy, Europa musi wykorzystać, by stać się bardziej odporną, niezależną strukturą gospodarczą i polityczną – dodał.

Z kryzysem poradzimy sobie, gdy będziemy wiedzieli, kim jesteśmy, na czym polega europejska wspólnota wartości. Godność każdego człowieka, postępowanie w duchu solidarności i pomocniczości. Polska jest ważnym filarem wspólnoty wartości i chciałbym, by była jeszcze mocniejszym – mówił podczas sesji inauguracyjnej Hans-Gert Pöttering, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący PE w latach 2007-2009.

Polski sektor energii jest gotowy na transformację, o czym świadczą m.in. plany wielkich podmiotów (Tauron, Orlen) deklarujących „zielone” inwestycje i włączenie się w nurt Zielonego Ładu. Ważne jest jednak dla polskiej energetyki zielone światło dla wykorzystania gazu jako paliwa przejściowego – pomostu między spalaniem paliw kopalnych i odnawialnymi źródłami energii – przekonywał Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju w latach 2018-2019, prezes PGNiG. – Każdy kraj jest inny, każdy ma inny punkt startowy. Ważne, by na takie inwestycje mogły być wykorzystywane fundusze Unii Europejskiej. To dla nas kluczowe, jeśli chcemy przeprowadzić proces transformacji przy akceptacji społecznej – dodał.

Widzimy, bogatsi o doświadczenia pandemii, że dwie ścieżki (zielona gospodarka i cyfrowa gospodarka) to był słuszny europejski wybór, kryzys podkreśla jego trafność – zaznaczyła Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. – Rola EBI jest kluczowa dla finansowania zielonych inwestycji, a nasze inicjatywy jako banku klimatycznego zgodne są z Zielonym Ładem i z porozumieniem paryskim. Pieniądze na innowacje są. Walczymy o to, by Komisja Europejska w większym stopniu akceptowała ryzyko z nimi związane – zapewniła.

Staramy się włączać w tę debatę – zapewnił Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE. Widzimy, co się dzieje na całym świecie dzięki mikrosatelitom, które produkujemy w Warszawie i w Helsinkach. Obserwujemy trzy trendy określające przyszłość Europy: unifikację i integrację, różnorodność i inwestycje w naukę. Nie byłoby naszej firmy, gdyby nie europejska współpraca. Pracują u nas ludzie reprezentujący 38 nacji i wiele języków. Nasza przewaga tkwi w różnorodności – w niej też tkwi siła Europy. I wreszcie – nie byłoby nas gdyby nie współpraca uniwersytecka i wsparcie dla innowacji. Nie obawiam się konsekwencji wspólnie przez Europę zaciąganego długu publicznego. Czy boję się, że nasze pokolenie będzie musiało to spłacać? Nie to jest kluczowy pytaniem, czy brać dług, lecz, jak zainwestować, by zyskać – dodał.

Przez trzy kongresowe dni (2-4 września br.), w Międzynarodowym Centrum Kongresowym
w Katowicach odbędzie się łącznie ponad 70 debat i dyskusji. Główne nurty tematyczne XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego to: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej. Debaty zgrupowane zostały w bloki tematyczne takie jak: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto, metropolia, region, rynek nieruchomości, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek
i marketing, finanse, społeczeństwo – ekonomia, ochrona zdrowia.

3-4 września br., w ramach European Tech and Start-up Days (ETSD) – wydarzenia od pięciu lat towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu – spotkają się po raz kolejny reprezentanci dwóch światów: firmy młode, oparte na technologach, kreatywne z inwestorami dojrzałymi zainteresowanymi tym, co nowe, mało znane, a obiecujące. Podczas wieczornej gali wyłonieni zostaną laureaci konkursu Start-up Challenge 2020.

XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Tech and Start-up Days organizowane
w szczególnych okolicznościach, odbywają się zachowaniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Karolina Stępniak

Redaktor naczelna Świat Hoteli, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Hotelarskiego PROFIT HOTEL®, dyrektor wydawnicza, współwłaścicielka BROG B2B. Absolwentka wydziału dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Doświadczenie zdobywała w takich pismach jak Gazeta Wyborcza i Życie Warszawy. Z firmą BROG Media (później BROG Marketing i BROG B2B) związana od grudnia 2010 roku. Początkowo jako dziennikarz w czasopismach Świat Hoteli i Nowości Gastronomiczne oraz portalu Horecanet.pl. Od lutego 2013 pełni funkcję redaktor naczelnej Świata Hoteli, a od stycznia 2018 roku dyrektor wydawniczej i współwłaścicielki wydawnictwa BROG B2B. Jest również współorganizatorką Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel, a także odpowiedzialna za tworzenie portalu Horecanet.pl oraz współorganizację Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum i Forum Rynku Kawiarni, Cukierni, Lodziarni, Piekarni Sweets & Coffee. Jest także wykładowczynią i członkinią Rady Biznesu Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Interesuje się polskim rynkiem hotelarskim i gastronomicznym. Prywatnie uwielbia sport, w szczególności bieganie, poza tym dobrą kuchnię i polskie kino. Szczęśliwa partnerka i mama Łucji.

Opublikowano: 03.09.2020
Aktualizacja: 03.09.2020