Polscy finaliści konkursu Les Chefs en Or gotowi do rywalizacji

Udostępnij artykuł
Jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych w Europie organizowany jest przez francuski oddział Transgourmet. Podczas finałowego spotkania, odbywającego się 11 i 12 listopada na targach EquipHotel w Paryżu, światowej sławy jury oceniać będzie najlepszych kucharzy z krajów, w których działa Transgourmet. Polscy finaliści w kategorii Profesjonalista i Uczeń intensywnie trenują w doskonale wyposażonym Instytucie Kulinarnym Transgourmet w Piasecznie pod Warszawą.

           

Selgros i Transgourmet, jako ekspert w branży gastronomicznej, wspiera rozwój polskich kucharzy. Dowodem na to jest otwarcie Instytutu Kulinarnego Transgourmet, będącego areną wymiany doświadczeń dla kucharzy z Polski i zagranicy oraz miejscem doskonale przystosowanym do treningów przed międzynarodowej klasy konkursami kulinarnymi. Obecnie w Instytucie do finału Les Chefs en Or przygotowują się polscy reprezentanci: Emil Guzik i Ernest Jagodziński.

– Przygotowując się do konkursu we własnych restauracjach, kucharze muszą samodzielnie odtworzyć stanowiska, przestrzegając odpowiednich standardów. Natomiast treningi w Instytucie umożliwiają nam przeniesienie się do przestrzeni odwzorowującej kuchnię konkursową. Przeniesienie się z kuchni w restauracji, w której pracujemy na co dzień, do Instytutu ma także dodatkową zaletę, ponieważ pozwala nam ćwiczyć w innej przestrzeni niż ta, do której przywykliśmy. To szczególnie istotne w przypadku prób czasowych – komentuje Ernest Jagodziński.

Ernest Jagodziński, polski finalista w kategorii Profesjonalista zdobywał doświadczenie w Restauracji Sens i w warszawskim hotelu The Westin Warsaw, gdzie po raz pierwszy objął stanowisko Zastępcy Szefa Kuchni. Obecnie prowadzi autorski projekt, restaurację Autentyk przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. W finale konkursu Les Chefs en Or startuje w kategorii profesjonalista wraz z pomocnikiem, Łukaszem Daszyńskim. Głównym składnikiem w konkurencji profesjonalistów jest kaczka. Jury bierze pod uwagę maksymalne zagospodarowanie produktu oraz niełączenie produktów odzwierzęcych, czyli masła czy śmietany. Polski zespół przygotuje kaczkę podwędzaną na gałęziach sosny, z yuzu, mandarynką, kiełkami kolendry, topinamburem, polską gruszką i trawą żubrową.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – PAŹDZIERNIK 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

21-letni Emil Guzik reprezentuje Polskę w kategorii Uczeń. Od sierpnia jest członkiem załogi restauracji Moonsfera, znajdującej się na dachu warszawskiego Centrum Olimpijskiego. Zgodnie z regulaminem konkursu, do rywalizacji w kategorii juniorów przystępuje bez polskiego pomocnika. Dopiero przed samym konkursem, zawodnicy losują do pomocy ucznia ze szkoły francuskiej.

Uczestnicy mają do wykorzystania jeden obowiązkowy produkt – dorsz czerniak i trzy dowolne, warzywne dodatki. Najważniejsze kryteria brane pod uwagę w rywalizacji to smak potraw, znajomość i właściwe wykorzystywanie technik kulinarnych, organizacja pracy i maksymalne zagospodarowanie produktu. Ten ostatni czynnik wpisuje się obecnie w trend zero waste, który szczegółowo omawiali eksperci na łamach Trendbooka opublikowanego przez Selgros i Transgourmet przy okazji otwarcia Instytutu Kulinarnego.

– Moja kategoria jest o tyle trudna, że nie mogę na obecnym etapie odbywać treningów wraz z pomocnikiem i z wyprzedzeniem zaplanować wspólną pracę. Dopiero przed samym konkursem losujemy do pomocy reprezentanta szkoły francuskiej. Dlatego założyłem, że samo przygotowanie dań wezmę całkowicie na siebie. Oczywiście wszystko może ulec zmianie w trakcie konkursu. Po losowaniu będziemy mieć jeszcze trochę czasu, aby porozmawiać, wymienić się doświadczeniem i ustalić zasady współpracy – mówi Emil Guzik.

W tegorocznym konkursie o prestiżowe trofea Les Chefs en Or będą walczyć kucharze z Austrii, Francji, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwajcarii i Polski. Wzięcie udziału w konkursie to dla obydwu polskich finalistów duże wyzwanie, wyróżnienie i szansa na wymianę doświadczeń z najlepszymi kucharzami w Europie.

– Selgros Cash&Carry i Transgourmet, jako ekspert w branży gastronomicznej z ponad 20-letnim doświadczeniem, współpracuje z najlepszymi kucharzami i restauratorami w Polsce i za granicą, jest partnerem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni i współpracuje z Kadrą Narodową Kucharzy Polski. Od lat dzieli się swoją wiedzą i uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach branżowych. Dowodem na to jest otwarcie drugiego już Instytutu Kulinarnego w Piasecznie pod Warszawą i zaangażowanie w przygotowania do konkursów kulinarnych, takich jak Les Chefs en Or – podsumowuje Cezary Furmanowicz, dyrektor marketingu Selgros Cash&Carry i Transgourmet.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 09.11.2018
Aktualizacja: 09.11.2018