W poszukiwaniu straconej wody – sposoby na oszczędzanie w lokalu gastronomicznym

Udostępnij artykuł

Znaczne podwyżki cen mediów, w niektórych przypadkach nawet o kilkaset procent to kolejny argument, by ponownie przyjrzeć się możliwościom oszczędzenia cennych kropel H₂O. Rozsądne gospodarowanie wodą jest przecież kluczowe dla ochrony zasobów naturalnych, oszczędności finansowych, ochrony środowiska, bezpieczeństwa oraz dobra społeczeństwa. Dlatego ważne jest, aby wszystkie sektory, w tym również restauracje, przyjmowały odpowiedzialne podejście do wykorzystywania wody.

Ilość wody wykorzystywana dziennie przez restauracje zależy od wielu czynników, takich jak liczba gości, serwowanych posiłków, rodzaj menu i oczywiście sprzęt kuchenny. Mała restauracja zwykle zużywa ok. 1000 litrów wody dziennie. Woda wykorzystywana jest w procesie przygotowywania posiłków oraz do mycia naczyń i utrzymania czystości. Jest absolutnie niezbędna do utrzymania estetyki, higieny i smaku oraz przede wszystkim dobrego samopoczucia klientów. Na szczęście istnieje wiele sposobów oszczędzania na wodzie bez oszczędzania na zadowoleniu gości. Oto kilka sprawdzonych sposobów na oszczędzanie wody w restauracjach i lokalach gastronomicznych.

Woda w menu

Wiele potraw wymaga gotowania lub parowania, co oznacza, że do przygotowania jednego posiłku ​ potrzeba sporo wody. Można to zweryfikować zastępując niektóre pozycje w menu potrawami wymagającymi mniej wody, np. serwując duszone mięso zamiast gotowanego. Restauracje mogą także oszczędzać poprzez używanie patelni i garnków o odpowiednim rozmiarze do wielkości potraw. Unikanie przygotowywania potraw w zbyt dużych garnkach lub patelniach pozwala na oszczędność wody – dania będą się gotować szybciej, a tym samym zużywać mniej cennego płynu. Dodatkowo w menu można zawrzeć więcej dań przygotowywanych na parze. Wody pozostałej po myciu warzyw czy owoców możesz użyć do podlewania roślin doniczkowych lub ogródka. Z kolei woda pozostała po parowaniu warzyw lub mięs, świetnie sprawdzi się do zup i sosów, dodatkowo wzbogacając ich smak.

Szara eminencja

Jeśli tylko to możliwe, warto rozważyć wykorzystanie tzw. wody szarej, czyli nieznacznie zanieczyszczonej, ale oczywiście nienadającej się do użycia spożywczego. Można natomiast wykorzystać ją do spłukiwania toalet, podlewania roślin doniczkowych lub ogrodowych czy też sprzątania. Sposoby oszczędzania wody mogą uwzględniać pozyskanie jej z innych źródeł – w niektórych lokalach możliwe będzie np. gromadzenie deszczówki, która świetnie nadaje się dla roślin i innych prac gospodarczych. Dzięki temu pobór wody na pewno się zmniejszy!

Dobór zmywarki ma wpływ!

Bywa, że decyzja o zakupie profesjonalnej zmywarki do lokalu zostaje odłożona ze względu na potencjalnie duże koszty. Tymczasem zmywarki zużywają przecież mniej wody, niż mycie ręczne. Korzystając z dobrze dobranej zmywarki, restauracja może znacznie zmniejszyć ilość wody potrzebnej do mycia naczyń, co przyczynia się do oszczędności pieniędzy i ochrony środowiska.

Nowoczesne zmywarki są zwykle wyposażone w programy mycia zapewniające skuteczne usuwanie zanieczyszczeń i bakterii z naczyń, co zwiększa poziom higieny w restauracji. Dodatkowo, zależnie od stopnia zabrudzenia oraz typu naczynia, możesz wybrać optymalny program zapewniający nieskazitelną czystość oraz odpowiednio niskie zużycie wody.

Zmywarka pozwala na szybkie i efektywne zmywanie dużych ilości naczyń, co tym samym zwiększa (przynajmniej w teorii) liczbę serwowanych posiłków oraz… zysk. Miło? Oczywiście, że miło!

Dodatkowe korzyści możesz osiągnąć upewniając się, że Twoi pracownicy prawidłowo obsługują sprzęt, wybierając dopasowane cykle zmywania i włączając urządzenie przy całkowitym wypełnieniu. Takie postępowanie oszczędza zarówno wodę, jak i energię elektryczną oraz zmniejsza zużycie detergentów. 

Wysokiej klasy sprzęt dopasowany do potrzeb lokalu pomogą wybrać specjaliści. Przedstawiciele marki Winterhalter proponują usługę rozszerzonej konsultacji, upewniając się, że dostaniesz dokładnie to, czego potrzebuje Twój biznes. Jeżeli nie jesteś gotowy na zakup zmywarki, skorzystaj z opcji wypożyczenia. Zajrzyj na stronę www.wynajmijzmywarke.pl i oszczędzaj wodę, czas oraz pieniądze.

Skoro nie widać różnicy, po co przepłacać?

To hasło, publikowanej w latach 90. reklamy, mocno zapadło w pamięć polskich konsumentów i dobrze nawiązuje do działa perlatorów – małych urządzeń montowanych bezpośrednio do końcówek kranu, tworzących mikrostrumienie powietrza i wody. Perlatory pozwalają użytkownikom odczuć tak samo silny strumień, choć w rzeczywistości wody jest mniej, niż przy standardowym ustawieniu. Oznacza to, że przy tej samej ilości czasu i mycia można zaoszczędzić do 60% ilości użytej wody!

Jest jeszcze kilka technologicznych nowinek, które pozwalają zaoszczędzić. W toaletach dla gości warto zastosować krany uruchamiane czujnikiem ruchu, a w kuchni przełączniki nożne, które są nie tylko oszczędne, ale również wygodne w użyciu. Inne działania wspomagające racjonalne gospodarowanie wodą w lokalu gastronomicznym to na przykład zamontowanie spłuczek z czujnikiem lub przyciskiem minimalnej ilości wody.

Przydatne uzdatnianie

Wszyscy wiemy jak wygląda osadzający się kamień. Twarda woda zawiera duże ilości jonów wapnia i magnezu, które tworzą uciążliwy osad na obiektach i urządzeniach. W często wykorzystywanych urządzeniach, np. zmywarce czy ekspresie do kawy szybko gromadzi się kamień, który utrudnia użytkowanie i wpływa na jakość sprzętu. Konieczność ciągłego usuwania osadów wymaga czasu, wody i detergentów.

Problem ten można zminimalizować wybierając sprzęt z wbudowanym systemem oczyszczania wody. Prowadzi to do lepszej wydajności mycia i zużycia wody przez sprzęt. Dodatkowo możesz poprawić smak i wygląd serwowanych potraw i napojów, obniżyć koszty obsługi oraz ograniczyć zużycie chemii. Dlatego system oczyszczania wody daje wielowymiarowe oszczędności, nie tylko w odniesieniu do zużycia wody. Jeżeli szukasz oszczędnej, nowoczesnej zmywarki gastronomicznej z wbudowanym systemem uzdatniania wody, zajrzyj na www.winterhalter.pl.

Konserwacja = oszczędność

Bardzo ważny jest również sposób użytkowania i konserwacji sprzętu. Jeśli chcesz zacząć oszczędzanie wody, zacznij od upewnienia się, że nie marnujesz jej z powodu złego stanu uszczelek, rur i innych elementów instalacji. Każdy cieknący kran to strata, która może wydawać się niewielka, ale w skali tygodnia, miesiąca czy roku, robi wrażenie. Małe wycieki zwykle nie są trudne, ani drogie w naprawie, tym bardziej więc warto regularnie sprawdzać stan urządzeń, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości, od razu działać.

Oszczędzanie wody w restauracjach jest ważne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Dzięki wprowadzeniu powyższych rozwiązań, restauracje mogą znacznie zredukować zużycie wody, co przyczyni się do obniżenia rachunków za wodę oraz ochrony środowiska. Dodatkową korzyścią jest możliwość kreowania wizerunku ekologicznej marki, która wspiera środowisko przez nowoczesne rozwiązania oraz buduje świadomość wśród pracowników i gości.

Tekst powstał we współpracy z Winterhalter.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE grudzień 2022
>> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 14.02.2023
Aktualizacja: 14.02.2023