Komentuje Małgorzata Piwońska, współwłaścicielka Piekarni Piwoński
Dużą popularnością cieszą się chleby 100 proc. żytnie (skład to mąka żytnia, woda i sól), klienci bardzo często je wybierają nie tylko dlatego, że są smaczne, ale również zdrowe. W ofercie naszych wypieków mamy chleby 100 proc. żytnie wyłącznie na zakwasie, chleby pszenno- żytnie na zakwasie i rozczynie, bułki na rozczynie, chałki oraz hiszpańskie wypieki wytrawne oraz słodkie.
Sekretem tego chleba jest nasz wielofazowy zakwas, który starannie hodujemy bez przerwy od kilkudziesięciu lat. Jest to chleb ciężki i lekko kwaskowaty, wydawałoby się, że pasują do niego wytrawne dodatki jak żółty ser, hummus czy wędlina. Jednak tworzy bardzo ciekawe połączenia z przeróżnymi słodkimi dżemami, marmoladami czy masłem orzechowym. Niektórzy nasi klienci uwielbiają wersję z samym masłem lub oliwą, bez innych dodatków.
Po pięciu dniach, kiedy chleb naturalnie sczerstwieje, idealnie nadaje się na grzanki! Grzanki mogą być bardzo proste – z samego chleba żytniego i sera, urozmaicone np. z masłem, kilkoma gatunkami serów, cebulką, pieczarkami i papryką, do tego dobrej jakości, najlepiej domowy ketchup. Grzanki można zrobić też na innych gatunkach chlebów- pszenno- żytnich, na bułkach, a nawet na chałce. Można je piec w piekarniku, a także na patelni.
SWEETS & COFFEE
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <
Możliwości jest mnóstwo, ograniczają nas jedynie nasze upodobania, ale warto wyjść poza utarte schematy i trochę poeksperymentować. Na niedzielne śniadanie świetne są grzanki francuskie – albo na bułce wrocławskiej albo bardziej na słodko – na chałce. Do ich przygotowania potrzebujemy trochę więcej czasu, warto użyć wiejskich jajek, smażyć je maśle na małym ogniu pod przykryciem i podać z domową konfiturą bądź ulubionym syropem. Niebo w gębie! Osobiście je uwielbiam.
Zamiast typowych kanapek w naszych sklepach firmowych można dostać hiszpańskie wypieki zarówno wersje wytrawne jak i słodkie. Receptury z całej Hiszpanii przywiózł mój szwagier Pedro Sanchez Aliaga – rodowity Hiszpan z Walencji, szef kuchni z Gwiazdką Michelin. Dużym zainteresowaniem cieszą się ręcznie robione empanadillas, czyli hiszpańskie kruche ciasto zapiekane z nadzieniem w kształcie pieroga, tradycyjnie jedzone na zimno. Nadzienia są różne, np. charakterystyczne dla Walencji – z pomidorami i tuńczykiem, z typowym hiszpańskim pisto z bakłażana, cukinii, papryki, pomidorów i cebulki czy polską odsłoną – z kapustą i pieczarkami. Pedro przygotował też wersję słodką tych pierożków ze śliwką lub jabłkiem. Bardzo ciekawą pozycją wśród hiszpańskich wypieków jest ensaimada- dojrzewające przez 18 godzin przed wypiekiem, listkowate ciasto z dżemem z dyni makaronowej – jej receptura pochodzi z XVII wieku z Majorki, a także pan queamo – hiszpańska drożdżówka z orzechami włoskimi i suszoną śliwką.
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.