ABC wegańskiego smażenia

Udostępnij artykuł
Stale przybywa Polaków na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Możemy liczyć ich już w… milionach! Co więcej, liczba osób preferujących żywienie roślinne będzie się stale zwiększać. Potrawy wegańskie i wegetariańskie obecnie podbijają karty najlepszych restauracji na całym świecie. Tych zmian nie da się już zatrzymać. Czasem jednak wegańskie smażenie bywa problematyczne dla szefów kuchni. O czym warto pamiętać, smażąc wege produkty i dania?

O tym, że smażone dania smakują lepiej wiemy nie tylko z własnych doświadczeń i obserwacji preferencji gości. Jednak także z badań. Za wyjątkowy efekt smaku i aromatu smażonych potraw odpowiada bowiem reakcja Maillarda. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie Smazymy.com. Warto wykorzystać tę wiedzę przy tworzeniu wegetariańskiego i wegańskiego menu, aby pomimo wykluczania odzwierzęcych produktów dostarczać swoim gościom pełnię kulinarnych doznań. O czym musimy pamiętać smażąc w kuchni roślinnej? Sprawdźmy!

Na czym smażyć wegańskie produkty i dania?

Najważniejszy jest wybór właściwego tłuszczu do smażenia. Tłuszcz nie może mieć w swoim w składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego: domieszki masła i smalcu są absolutnie wykluczone! Dobrym wyborem będą zatem oleje i frytury o 100 proc. roślinnym składzie, takie jak rafinowany olej rzepakowy Top Q oraz frytury z kategorii premium od Kruszwicy. Pamiętajmy, aby dobrać odpowiedni tłuszcz do produktu i techniki smażenia. Do innych celów użyjemy oleju, a do innych – frytury. Więcej o tym, jak wybierać tłuszcz do danego produktu i techniki smażenia znajdziesz na stronie smazymy.com w dziale Jak Usmażyć, który powstaje przy współpracy z doświadczonymi szefami kuchni. Warto także zwrócić uwagę na jakość i skład produktu, punkt dymienia czy też kwestie podrzędne, takie jak chociażby poręczność stosowania.

Wege smażenie – kilka cennych rad

Przede wszystkim produkty wegańskie należy smażyć w osobnej frytownicy lub na osobnej patelni i oczywiście, na innym tłuszczu niż produkty zawierające choćby śladowe ilości substancji pochodzenia zwierzęcego. Nie chodzi wyłącznie o mięso – chodzi także o każdy składnik dania – jeśli smażyliśmy np. produkt roślinny, do panierowania którego użyliśmy wcześniej jajka, to nie możemy już smażyć w tym samym tłuszczu dania wegańskiego. Uważajmy zatem na składniki, których używamy do do panierowania i doprawiania: nie tylko na sam tłuszcz.

Na co uważać w kuchni wegańskiej?

Przede wszystkim nie używajmy żadnych produktów nabiałowych, miodowych oraz mięsnych. Nie możemy zaserwować również nic, co w swoim składzie zawiera pojedyncze składniki pochodzenia zwierzęcego. Są to między innymi: żelatyna, karmin, serwatka, karuk lub szelak. Bierzemy pod lupę sosy i przetwory, z którymi podajemy swoje wegańskie dania. Czytajmy uważnie wszystkie składy na etykietach, przechowujemy produkty przeznaczone do dań wegańskich w specjalnie wydzielonych do tego miejscach (półki, szafki, lodówki) i smażymy osobno dania wege – na wysokiej jakości, roślinnych tłuszczach!

Autor reprezentuje portal gastronomiczny Smazymy.com.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 24.06.2021
Aktualizacja: 24.06.2021