[SPECJALNIE DLA NAS] Myślę, że oprócz uniwersalnych korzyści dla branży hotelarskiej bardzo ważny jest aspekt wizerunkowy. Sianie dzikich kwiatów jest potwierdzeniem dbania o środowisko. (…). Zrównoważona turystyka to nie tylko drogie instalacje czy systemy, ale także ochrona polskiego dziedzictwa przyrodniczego. Już nie ule i pasieki, a dzikie kwietne łany świadczą o tym, że firma chce prowadzić odpowiedzialny biznes – tłumaczy w rozmowie z nami Karol Podyma, założyciel firmy Łąki Kwietne.

Dlaczego aranżacja łąki kwietnej na terenie przyhotelowym jest dobrym pomysłem?
W branży hotelarskiej, jak chyba we wszystkich innych, bardzo wyraźnie gruntuje się trend eko. Obiekty wtapiają się w przyrodę, firmy troszczą o ekosystem, podążają nurtem ruchu zero czy less waste. Łąki kwietne robią to wszystko i jeszcze więcej. Łąki są odporne na suszę, zapewniają retencją wód opadowych, filtrują powietrze, tłumią hałas. Zamieniając jałowy trawnik na łąkę kwietną, przywracamy teren naturze, zapraszamy kolory, zapachy i dźwięki do otoczenia. Dla gości to może być zupełnie nowy rodzaj doświadczeń. To jak własny rezerwat lokalnej dzikiej przyrody.
W przypadku łąki eko to nie tylko ekologia, ale także ekonomika. Na większych powierzchniach trwałe łąki kwietne przynoszą spore oszczędności związane z minimalną pielęgnacją – nie wymagają prawie żadnych zabiegów poza sporadycznym koszeniem. W porównaniu do intensywnie pielęgnowanego trawnika to diametralna różnica w kosztach i uciążliwości.
Łąka kwietna – jaka powierzchnia potrzebna?
Czy hotel musi dysponować jakąś konkretną powierzchnią, aby móc realizować taką łąkę? Jakie prace musi podjąć, aby przygotować pod nią teren?
Łąkę kwietną można założyć na każdej powierzchni. Dzikie kwiaty siejemy jako rabatki, pasy kwietne fragmenty terenu bądź całe pola falujących na wietrze kwiatów. Najmniejsze nanołączki rosną nawet w doniczkach. Wszystko zależy od możliwości i potrzeb, dlatego przed podjęciem prac warto się przede wszystkim zastanowić, jakie funkcje ma spełniać łąka. Tworząc łąki kwietne, korzystamy z kilkuset gatunków roślin, a nasze mieszanki nasion to kompozycje czasem nawet ponad 100 gatunków! Dzięki temu łąki mogą mieć różne właściwości i wygląd. Na mniejszych przestrzeniach i w miejscach reprezentacyjnych zakładamy przede wszystkim ozdobne łączki jednoroczne. To uniwersalne kompozycje, które szybko dają spektakularny efekt kwitnienia, nad którym mamy dość dużą kontrolę. Można na przykład skomponować łąkę jedynie z wybranych kolorów kwiatów. Na większych powierzchniach siejemy przede wszystkim łąki wieloletnie. Ich kwitnienie jest bardziej stonowane, a efekt bardziej naturalny. To łąki skomponowane z rodzimych, czyli polskich gatunków. Są najkorzystniejsze ekologicznie i wymagają minimalnej pielęgnacji. Jeśli zależy nam na efekcie, który będzie utrzymywał się przez długie lata, należy dobrze dobrać skład mieszanki nasion do stanowiska.
Jakie koszty?
Z jakimi kosztami musi liczyć się hotelarz? Czy może ubiegać się o dotacje?
Koszt założenia łąki jest zbliżony do założenia trawnika. Składa się na niego przygotowanie terenu i wysiew nasion. Przygotowanie stanowiska pod łąkę odbywa się podobnie jak przy trawniku – należy dobrze oczyścić podłoże z dotychczasowej roślinności i wyrównać teren. Przy łące jednak nie nawozimy nowej ziemi ani nie wzbogacamy podłoża. Należy za to dobrze dobrać mieszankę nasion do stanowiska. Może się wydawać, że koszt nasion kwiatów jest wyższy niż traw, ale jednocześnie dobre mieszanki kwiatowe są bardzo wydajne. Na 1 mkw. powierzchni wystarczy od 1 do 3 gramów nasion! Kiedy łąka jest już założona, wtedy zaczynają się oszczędności. Przy trwałych łąkach wieloletnich utrzymanie terenu ogranicza się jedynie do sporadycznego koszenia. Łąki nie trzeba podlewać, ani wykonywać zabiegów typu wertykulacja czy aeracja. Nie stosuje się żadnych nawozów ani innej chemii. Dzięki łące oszczędzamy nie tylko czas i pieniądze, ale także zdrowie i środowisko.
Mimo licznych zalet łąki kwietne dopiero gruntują swoją pozycję i nie są jeszcze objęte żadnym mechanizmem finansowania. Ale jestem przekonany, że jest to tylko kwestia czasu, bo korzyści płynące z siania kwiatów zamiast trawy są bezdyskusyjne.

Kiedy podjąć decyzję?
Kiedy hotelarze powinni podjąć decyzję o takiej inwestycji, tzn. czy pora roku ma znaczenie?
Każda pora jest dobra na podjęcie decyzji o założeniu łąki kwietnej, my siejemy je niemal przez cały rok. Dla ozdobnych łączek jednorocznych najlepszym terminem siewu jest późna wiosna i wczesne lato. To dlatego, że w ich składzie jest wiele gatunków spoza naszej strefy klimatycznej, które nie znoszą mrozów. Trwałe łąki wieloletnie skomponowane z naszych rodzimych…Pełną treść wywiadu publikujemy w aktualnym wydaniu ŚWIAT HOTELI – czasopismo hotelarzy. Prosimy kliknąć, aby się zapoznać.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.