Rewitalizacja Ogrodów Urlicha przy Wola Parku. Będą kawiarnie i restauracje

Udostępnij artykuł
O tym, jak kiedyś wyglądał ten teren i jak będzie prezentował się po zmianach, można dowiedzieć się w ogólnodostępnym punkcie informacyjnym, usytuowanym wzdłuż pasażu prowadzącego od ul. Górczewskiej przy jednym z wejść do galerii. Znajdziemy w nim zarówno ekspozycję prezentującą historię Zakładów Ogrodniczych C. Ulrich oraz samej rodziny Ulrichów, jak i elementy pokazujące proces pracy nad projektem przebudowy, wizualizacje oraz makietę projektowanej inwestycji. Jakie zmiany zaplanowano?

Przedstawione koncepcje to na razie wstępne pomysły, wizje inwestora, czekające na zezwolenie konserwatora.

Szklarnie składają się z dwóch części nadziemnych  połączonych pod ziemią murowanym łącznikiem. Dobudowane do nich charakterystyczne ceglane kominy wraz z podstawą stanowią relikt dawnych kotłowni grzewczych. Celem odbudowy Szklarni jest przywrócenie ich do życia, budynki te bowiem były nieużytkowane od wielu lat. Szklarnia zachodnia zostanie przystosowana do celów gastronomicznych (restauracje i kawiarnie), natomiast Szklarnia wschodnia będzie przestrzenią przeznaczoną dla rodzin z dziećmi do spędzania wspólnego czasu, uzupełnioną o mniejsze formaty handlowe i gastronomiczne.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Istniejący na terenie Parku system oświetlenia zostanie wymieniony na energooszczędny, z uzupełnieniem o dekoracyjne podświetlenie zieleni. Sieć kanalizacji zostanie zmodernizowana, a zaoszczędzona dzięki temu woda zostanie wykorzystana do podlewania roślin. Plany przewidują także uzupełniające nasadzenia, wymianę i dodanie elementów małej architektury (siedziska, kosze na śmieci) oraz altany ogrodowej.

Przekształcenie Parku polegać będzie między innymi na powiększeniu jego obszaru, co nastąpi poprzez rozwinięcie pasów zieleni na teren placu rozdzielającego dwie części parku. Wschodnia część Parku będzie poddana znacznej przebudowie, zmierzającej do uczynienia go przestrzenią przyrodniczą, oferującą ciekawe doznania zmysłowe z włączeniem elementów edukacji i zabawy.

Firma INGKA Centres, właściciel centrum handlowego Wola Park uwzględniając wyniki konsultacji społecznych – chce, aby miejsce wpisywało się w potrzeby całych rodzin, oferując przestrzeń przeznaczoną na spotkania, handel i gastronomię. Za projekt odpowiada warszawska pracownia WXCA. Według planów rewitalizacja potrwa dwa lata.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 25.02.2020
Aktualizacja: 25.02.2020