Cuda i wianki – gala charytatywna na rzecz Ukrainy w Restauracji Belvedere

Udostępnij artykuł

Warszawska Restauracja Belvedere, 28 kwietnia 2022 roku zmieniła się w prastary las. Wszystko za sprawą Gali Charytatywnej Cuda i wianki, z której dochód został przeznaczony na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Ta scenografia nawiązywała do pogańskiego święta obchodzonego w Dawnej Ukrainie. Przesłanie płynące od pomysłodawcy wydarzenia – Belvedere Gourmet Group za sprawą właścicielki Anny Woźniak – Starak, to jednoznaczny gest poparcia dla walczącego narodu ukraińskiego. Swoje wsparcie na rzecz Ukrainy wyrazili licznie przybyli goście ze świata sztuki, polityki, a także nauki i biznesu. Na czele z gościem honorowym – ambasadorem Ukrainy w Polsce, Andrii Deshchytsia.

Uczestnicy wydarzenia odbyli podróż kulinarno-muzyczną, w której akcenty polskie płynnie przeplatały się z ukraińskimi. Szef kuchni Hector Jimenez Bravo (restaurator, juror MasterChef Ukraine, wieloletni mieszkaniec Ukrainy) stworzył wspólnie z Tomaszem Łagowskim (szefem kuchni Restauracji Belvedere) czterodaniowe doznanie kulinarne. Nazwy poszczególnych dań, oddały hołd miastom Lwów, Odessa, Połtawa i Kijów. Propozycje czerpały z bogactwa lasów, sadów, a także pól oraz słonych morskich wód. Podano wędzonego śledzia w delikatnej esencji pomidorowo-bazyliowej, warenyky z wiosennymi smardzami na przystawkę, a także kotlet po kijowsku z zielonymi warzywami. Na deser serwowano lwowski przekładaniec z crème Chantilly i karmelizowanym rokitnikiem.

Nie tylko kolacja

Podczas gali odbyły się występy dwóch ukraińskich artystek. Jednej z największych osobowości ukraińskiej piosenki, Zlaty Ognevich, przybyłej na recital prosto z ogarniętego wojną Kijowa. Także wzruszająca interpretacja tradycyjnych, staroukraińskich pieśni, wykonana przez Olenę Leonenko.

Dla podkreślenia symboliki wieczoru, wszystkie panie zakupiły kwietne wianki. Tradycyjne, ludowe ozdoby głowy, noszone przez panny w Dawnej Ukrainie. Warto podkreślić, że wianek jest jedynym elementem stroju nie posiadającym praktycznego zastosowania. Jego znaczenie opiera się na wierze w jego nadnaturalną moc – ochrony przed złem. Wianki zostały wykonane charytatywnie przez Agnieszkę Pac-Oleszkiewicz (Wiankiem Plecione). W nadzwyczajnym terminie przygotowała indywidualne wariacje kolorystyczne dla każdej z Pań. Florystyczna scenografia budująca nastrój wieczoru została przygotowana, również charytatywnie, przez Małgorzatę Piątkowską z pracowni G-fiore.

Całkowity dochód z kolacji oraz sprzedaży wianków został przekazany na rzecz ofiar z miasta Bucza, gdzie miały miejsce jedne z najtragiczniejszych wydarzeń tej wojny. Wszystkie osoby i firmy zaangażowane w to wydarzenie, swój wkład wniosły charytatywnie.

Swoje wsparcie na rzecz pomocy Ukrainie zaoferowali również wyjątkowi partnerzy, angażujący się pro bono w organizację wydarzenia Cuda i Wianki: Zosia Ślotała i Kamil Haidar – organizacja oraz oprawa artystyczna; Tomasz Sowiński – concierge wizerunkowy; G-fiore – Małgorzata Piątkowska – scenografia i dekoracje; Wiankiem Plecione – Agnieszka Pac-Oleszkiewicz – wianki; Lange & Lange – komunikacja wizualna i grafika; Katarzyna Cegłowska – fotografia; także Evgeny Makarenko – konsultacje merytoryczne menu, wsparcie logistyczne Hectora Jimeneza Bravo; Moët Hennessy Polska, Marco 2, Cerville, Eurocash, Partner Center, Winokolacja, Wine4you – napoje.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione

Opublikowano: 10.05.2022
Aktualizacja: 10.05.2022