Gowin: będą kary dla przedsiębiorców łamiących obostrzenia

Udostępnij artykuł
W czasie konferencji prasowej poświęconej drugiej tarczy PFR, minister rozwoju, pracy i technologii zapowiedział, że właściciele biznesów, którzy planują wznowić działalność stacjonarną mimo obostrzeń, powinni liczyć się z konsekwencjami. Ich najsurowszym punktem ma być wykluczenie z możliwości skorzystania z pomocy przewidzianej w ramach Tarczy Branżowej i Finansowej. Jak informuje RMF FM, policja wraz z sanepidem mają prowadzić kontrole, które mogą zakończyć się mandatem lub karą w wysokości 30 tys. złotych.
312 mld zł z tarczy antykryzysowej 

MRPiT tworzyło i współuczestniczyło w przygotowaniu kompleksowego pakietu rozwiązań, które składają się na tzw. tarczę antykryzysową. W ten sposób do polskich przedsiębiorców i pracowników ma trafić ponad 300 mld zł. 

Dzięki tarczy przedsiębiorcy mogli skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, nisko oprocentowanych pożyczek, świadczenia postojowego i zwolnień ze składek na ubezpieczenia. 

Z danych ZUS wynika, że do 15 stycznia br. przyjęto 6,5 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę ok. 30 mld zł, w tym: 

  • zwolnienie ze składek ZUS – 13,1 mld zł, 2,1 mln firm, 6,5 mln miejsc prac, 
  • świadczenie postojowe – 5,3 mld zł, 2,7 mln świadczeń, 
  • odroczenie terminu i układy ratalne – ponad 9 mld zł, 
  • dodatek solidarnościowy – 313 mln zł, 130 tys. osób, 
  • dodatkowy zasiłek opiekuńczy – 1 mld zł. 

Tarcza antykryzysowa to pakiet wielu instrumentów pomocy finansowej dla pracowników i pracodawców. Jej elementami są tarcza finansowa PFR 1.0 i 2.0, tarcza turystyczna, tarcza branżowa, tarcza górska, pomoc Banku Gospodarstwa Krajowego oraz wsparcie Agencji Rozwoju Przemysłu. 

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 15.01.2021
Aktualizacja: 15.01.2021