Jak wyczyścić okap?

Udostępnij artykuł
Okap kuchenny pełni bardzo ważną rolę w każdej kuchni. To dzięki niemu powietrze jest czyste i wolne od nadmiaru wilgoci. Aby proces wentylacji przebiegał bez zakłóceń, okap trzeba regularnie myć. Czyszczenie okapu to jeden z najtrudniejszych etapów porządkowych w każdej kuchni. Wszystko z powodu rodzaju brudu, jaki kumuluje się na kratkach wentylacyjnych. Jak sobie z nim poradzić? Jak wyczyścić okap z tłuszczu?
Okap kuchenny w gastronomii

Tłuszcz z oparów oraz kurz z powietrza tworzy trudną do usunięcia warstwę brudu. W obiektach gastronomicznych okapy są szczególnie narażone na tego typu zanieczyszczenia. Gotowanie potraw przez cały dzień na wysokim ogniu sprawia, że filtr szybko ulega zabrudzeniu. W przypadku, kiedy zaniedbamy regularne mycie filtra powietrza, powstanie trudna do usunięcia powłoka. W konsekwencji może dojść do zapchania filtra, co będzie skutkowało nieprawidłową wentylacją pomieszczenia. Warto więc pamiętać o tym, by czyścić okap kuchenny przy codziennych porządkach.

Okap z filtrem węglowym – o czym musisz pamiętać?

Kiedy zaniedbamy okap, może dojść do zaburzenia procesu wentylacji, co ma negatywny wpływ na zdrowie pracowników kuchni. Jeśli mamy okap z filtrem węglowym, należy go regularnie wymieniać (max. co 4 mc). Przy każdej wymianie filtra niezbędne jest gruntowne czyszczenie okapu. W tym celu warto wyposażyć się z profesjonalne środki do mycia. Należy pamiętać, że okapy wyposażone w filtr węglowy to najczęściej pochłaniacze, które nie są połączone z kanałem wentylacyjnym. Dlatego częsta wymiana filtra jest tak ważna. Aczkolwiek można stosować filtr węglowy w okapach z wyciągiem wentylacyjnym, co zwiększa jego wydajność o blisko 20%.

Czym czyścić okap do kuchni?

Większość okapów gastronomicznych wykonanych jest ze stali nierdzewnej. Czym czyścić inox? Oczywiście odpowiednio dostosowanymi preparatami. Marka Clinex oferuje szeroki wybór jeśli chodzi o profesjonalne środki czystości dla punktów gastronomicznych i nie tylko. Dzięki nim czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej stanie się proste i niezwykle szybkie. W tej roli świetnie sprawdzi się Clinex Fast Gast. Dostępny w wygodnej butelce ze spryskiwaczem pozwala skutecznie dozować gotowy preparat, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc. Wykazuje silne działanie odtłuszczające, dzięki czemu doskonale usunie tłuste i olejowe zabrudzenia. Sprawdzi się zarówno przy codziennych porządkach w kuchni oraz jako preparat na uporczywy tłuszcz jak i brud z okapu.

Jak wyczyścić okap z tłuszczu?

Zanim podejdziemy do procesu czyszczenia, należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Następnie usuwamy z okapu kratkę oraz wyjmujemy filtr. Spryskujemy preparatem zabrudzoną powierzchnie i odczekujemy chwilkę, aż środek rozpuści tłuszcz oraz inne zabrudzenia. Następnie dokładnie wycieramy pozostałości szmatką z mikrofibry, nie zapominając o wszelkich zakamarkach i szczelinach. Niektóre okapy wyposażone są w wymienne filtry, inne wymagają ich czyszczenia. Kratka to najsilniej zabrudzona powierzchnia okapu, a jej czyszczenie zwykle zajmuje najwięcej czasu. Dobrze więc sięgnąć po preparat Clinex GreaseOff, który doskonale poradzi sobie z silnymi tłustymi zabrudzeniami. To niezawodny środek o świetnych właściwościach odtłuszczających.

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut? Czy to możliwe?

Każdy, kto choć raz zmagał się z silnie zabrudzonym okapem, wie, że wyczyszczenie go to nie łatwe zadanie. Szczególnie uporczywy jest brud zebrany na kratce. Czy można go wyczyścić w kilka minut? Jeśli nie masz czasu na godzinne kąpiele kratki w roztworze gorącej wody z płynem do naczyń, zastosuj Clinex GreaseOff. Wystarczy obficie spryskać kratkę środkiem i pozostawić na kilka minut. W tym czasie jego aktywne składniki całkowicie rozpuszczą tłuszcz oraz zabrudzenia, które staną się łatwe do usunięcia. Doskonale radzi sobie również z plamami ropopochodnymi i z powodzeniem można go stosować do czyszczenia silników. W przypadku silnie zabrudzonego okapu warto zastosować obydwa preparaty, przy czym Clinex GreaseOff, jako środek doczyszczający.

Z czego zbudowane są okapy gastronomiczne?

Okapy kuchenne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Każdy materiał wymaga zastosowania innej techniki czyszczenia oraz odpowiednich środków czyszczących. W gastronomii najbardziej pożądanym materiałem jest oczywiście stal nierdzewna. Inox, czyli stal kwasoodporna wykorzystywana w produkcji wyposażenia gastronomicznego, może mieć różne odmiany. W zależności od zawartości chromu i niklu odmiany te mają swoje oznaczenia. Jak wyczyścić stal nierdzewną? Dobierając preparaty czyszczące, warto stawiać na bezpieczne i sprawdzone środki. Czym czyścić chrom, a jak wyczyścić aluminium? Zarówno preparat Clinex GreaseOff, jak i Clinex Fast Gast będą tutaj bezpiecznym środkiem czyszczącym.

Czyszczenie obudowy okapu, czyli czym wyczyścić okap ze stali nierdzewnej?

Jak czyścić stal nierdzewną? Stal nierdzewna jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Niemniej jednak nieumiejętne jej czyszczenie może pozostawiać nieestetyczne smugi. Zatem jak czyścić okap ze stali nierdzewnej? Z wykorzystaniem preparatów marki Clinex czyszczenie tego typu powierzchni to pestka! Clinex Fast Gast wykazuje doskonałe właściwości emulgujące, dzięki czemu czyszczenie stali nierdzewnej jest wyjątkowo przyjemne i proste. Wystarczy spryskać powierzchnie preparatem i po kilku chwilach wytrzeć miękką ściereczką z mikrofibry. Pozostawienie powierzchni wilgotnej może spowodować powstanie smug, dlatego też stal nierdzewną zawsze trzeba wycierać do sucha.

RYNEK GASTRONOMICZNY W POLSCE RAPORT 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 09.09.2020
Aktualizacja: 10.09.2020