Jakub Kisała, Cristal Park: Nigdzie nie ma tak restrykcyjnych przepisów dotyczących hoteli, jak w Polsce

Udostępnij artykuł
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. wprowadza zakaz działalności polegającej na oferowaniu usług noclegowych (krótkoterminowych) we wszystkich typach obiektów noclegowych. Dopuszczalne są noclegi jedynie dla medyków oraz kilkunastu wymienionych zawodów w ściśle określonych celach, których katalog jest zamknięty. Generalnie są to cele dotyczące utrzymania niezbędnych usług (energetyka, paliwa, komunikacja)i inwestycji publicznych – mówi Jakub Kisała z Cristal Park.

Poza kierowcami w transporcie drogowym (co nie jest uściślone) nie ma możliwości udzielenia noclegów zwykłym osobom w podróży służbowej. Noclegu nie można udzielić serwisantom, przedstawicielom handlowym, konsultantom, audytorom, sprzedawcom, biznesmenom prowadzącym rozmowy biznesowe. Wszystkim, którzy nie spełniają sztywnych kryteriów rozporządzenia.

Jak wyglądają ograniczenia w przyjmowaniu gości hotelowych w Europie?
<<<Kliknij, aby się zapoznać >>>

Nie można udzielić noclegu osobom w przypadku różnych zdarzeń losowych. Tym których samochód się zepsuł, którzy mieli kolizję drogową, czy osób które są zwyczajnie zmęczone podróżą. Nawet śnieg, mgła i gołoledź nie są powodem, by Gościa przygarnąć pod dach. Sytuacja pandemiczna w całej Europie skutkuje wprowadzaniem różnych ograniczeń. Według polityków, ograniczenia w Polsce są podobne do ograniczeń obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

Postanowiliśmy to sprawdzić. Dzwoniąc do hoteli zagranicznych i sprawdzając na stronach właściwych ministerstw. Okazuje się, że w krajach Unii sytuacja jest bardzo różna. W niektórych brak jest ograniczeń i nawet nocleg turystyczny jest możliwy. W innych obowiązują ograniczenia, ale dopuszczalne są wszelkie podróże służbowe. Nigdzie nie ma tak restrykcyjnych przepisów jak w Polsce.

Autorem opracowania i tekstu jest Jakub Kisała,
konsultant międzynarodowych grup hotelowych, od lat związany z Grupą Cristal Park.

ŚWIAT HOTELI listopad-grudzień 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełną treścią publikacji <<

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 14.01.2021
Aktualizacja: 03.02.2021