Marcin Krysiński, Mihiderka: Dostawcy mają świadomość trudnej sytuacji, w której się znajdujemy

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS – RAPORT 2021] Trudno od nich oczekiwać przesadnej elastyczności, bo przecież sami mają te same problemy. Wiadomo, że gospodarka to naczynia połączone i kłopoty odbiorców oznaczają kłopoty dostawców. Tym bardziej cenimy sobie tych partnerów, którzy wychodząc naprzeciw naszym prośbom zgodzili się na wydłużenie terminu płatności faktur za już zrealizowane dostawy, czy też zmniejszyli nam tzw. minimum logistyczne. Nie mniej jednak, niewiele więcej mogą zapewne zrobić – mówi Marcin Krysiński, współwłaściciel Mihiderki, w komentarzu przygotowanym na potrzeby naszej publikacji Rynek Dostawców HoReCa w Polsce – RAPORT 2021.

W gruncie rzeczy partnerów mamy tych samych. Jak wspomniałem wcześniej, nie bardzo jest możliwe oczekiwanie jakichś specjalnych względów. Zwracamy przede wszystkim uwagę na jakość dostarczanych nam surowców, a dopiero potem na dodatkowe warunki handlowe. Nasza organizacja nie kieruje się w wyborze dostawców wyłącznie ceną, za jaką oferują oni swoje produkty. Oczywiście, jest to bardzo ważny element oferty, jednak zawsze zajmujemy się nim na końcu negocjacji. I tu jak na razie udaje nam się dojść do porozumienia.

Natomiast sami dostawcy powinni jednak przygotować się na – mam nadzieję niewielkie – opóźnienia w regulowaniu płatności, gdyż po prawie rocznej walce o przetrwanie, nasze finanse są w dużo gorszym stanie niż przed „pandemią” i to niestety wpływa na terminowość zapłaty. W tej sytuacji ograniczamy skalę jednorazowych zakupów.

Z jakichś przyczyn branża HoReCa stała się głównym celem kolejnych lockdownów – mimo iż brak jakichkolwiek dowodów, że stanowi ona rzeczywiste zagrożenie epidemiologiczne. Słyszymy właśnie od osób związanych z rządem, że nie należy się spodziewać zbyt szybkiego otwarcia naszej branży. Mówi się nawet o tym, że będzie to miało miejsce w kwietniu. Jeżeli tak, to myślę, że będziemy mieć do czynienia z hekatombą wśród firm naszego sektora. Dotknie ona cały łańcuch dostaw, a wówczas wielu dostawców zapewne ograniczy swoją działalność lub w ogóle zniknie z rynku. To może oznaczać podwyżki u tych, co pozostaną na rynku. Co z kolei przełoży się na konieczność podniesienia przez nas cen. Niemal pewne jest także zwiększenie się podaży używanego wyposażenia związanego z naszą branżą, a co za tym idzie pojawią się także kolejne firmy handlujące takim sprzętem.

RYNEK DOSTAWCÓW HORECA W POLSCE – RAPORT 2021
> kliknij, aby zapoznać się z pełnym wydaniem <
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Rynek-Dostawcow-HoReCa-RAPORT-2021.png

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 10.03.2021
Aktualizacja: 25.03.2021