Na jakich zasadach mogą funkcjonować campingi?

Udostępnij artykuł
Ministerstwo Rozwoju, Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Polską Federacją Campingu i Caravaningu przygotowały wytyczne dotyczące funkcjonowania campingów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Przypomnijmy, że campingi, podobnie jak hotele, mogą funkcjonować od 4 maja.

Jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie to należy umieścić w widocznym miejscu przy wejściu na camping lub w recepcji campingu informacji o zasadach zachowania higieny na campingu w czasie epidemii. Przyjeżdżający turyści powinni zaakceptować wszelkie zasady zachowania higieny w okresie epidemii potwierdzając to własnoręcznym podpisem, wskazane wcześniejsze uprzedzenie o wdrożonych zasadach,  przed ich przyjazdem. W recepcji może przebywać jeden gość. Należy powstrzymać się od przyjmowania i przechowywania przez recepcję campingu wszelkiego rodzaju depozytów.

  1. Należy umieścić w widocznym miejscu przed wejściem informacji o maksymalnej liczbie turystów, mogących jednocześnie przebywać i korzystać z campingu. Liczba osób ograniczona w zależności od wielkości obiektu, aby móc zachować wymóg dotyczący dystansu przestrzennego.
  2. Oczywiście trzeba też zapewnić turystom środki do dezynfekcji i zobligować gości go zakrywania ust i nosa w czasie przebywania w częściach wspólnych. Rekomendowane jest zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych i rękawic w recepcji campingu lub w dowolnym punkcie handlowym na terenie obiektu.
  3. Konieczne jest wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych instrukcji dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcji dezynfekcji rąk.
  4. Zaniechanie organizacji wydarzeń (spotkań, imprez towarzyskich) w pomieszczeniach dla większych grup. Możliwa jest organizacja imprez na otwartej przestrzeni – pikników, spływów kajakowych, wycieczek, ognisk itp. dla turystów przebywających na campingu, zachowanie dystansu min 2 m.
  5. Jeśli chodzi o liczbę osób przebywającą w sanitariatach; rekomenduje się, aby liczba ta jednorazowo była o połowę mniejsza od liczby kabin sanitarnych lub liczby umywalek.

Wytyczne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom, procedury zapobiegawcze przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem obsługi oraz gościa dostępne są na stronie Ministerstwa Rozwoju.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 13.05.2020
Aktualizacja: 13.05.2020