Ozon, czyli naturalny środek dezynfekujący

Udostępnij artykuł
Aktualnie człowiek ma nieograniczony dostęp do wiedzy i technologii. Na każdym kroku dowiadujemy się czegoś nowego, na co dzień korzystamy z wynalazków ostatnich dziesięcioleci i większość z nas osiągnęła można by powiedzieć stabilizację – to wszystko powinno dawać nam poczucie, kontroli nad naszym życiem. Niestety w sytuacji, kiedy na co dzień mierzymy się z Covid-19 – możemy mieć wrażenie, że to ktoś inny – a właściwie coś innego przejęło nad nami kontrolę. Nie możemy jednak czekać z założonymi rękami i szukamy rozwiązania, które pozwoli na bezpieczne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości.

To, że nie widzimy wirusa, nie znaczy, że nie możemy go skutecznie wyeliminować. Ozon jest jednym z najlepszych naturalnych środków dezynfekujących. Jako gaz, może wnikać w trudno dostępne miejsca. Dzięki właściwościom sterylizującym skutecznie zwalcza popularne alergeny i mikroorganizmy (wirusy, bakterie). Zaletą opisywanego gazu jest również absorpcja przykrych zapachów z otoczenia (nie maskuje zapachu, ale skutecznie go neutralizuje).

W naturze ozon powstaje podczas wyładowań atmosferycznych, jest nietrwały i szybko ulega rozkładowi w środowisku. Ale tu z pomocą przychodzi technika, która umożliwia, poprzez kontrolowane wyładowania elektryczne, wytwarzanie ozonu w bezpieczny sposób, w dowolnym momencie i miejscu.

Proces ozonowania jest znany użytkownikom samochodów, którzy okresowo korzystają z usługi czyszczenia klimatyzacji, w celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z układu klimatyzacji. Dzięki temu w szybki sposób możemy unicestwić rozwijające się w układzie nawiewu pleśnie i grzyby, a także przywrócić świeżość we wnętrzu auta. Ten sam proces ozonowania można również przeprowadzić w pomieszczeniach. Na przykład lokalach handlowych i usługowych, gabinetach medycznych, szatniach sportowych, biurach czy salach szpitalnych, wszędzie tam, gdzie jest zagrożenie związane z zanieczyszczeniem wirusami nie tylko powietrza, ale i rozmaitych powierzchni.

Venture Industries wprowadza do swojej oferty profesjonalny generator ozonu własnej produkcji o nazwie OZI. Jest to odpowiedź firmy na oczekiwania swoich klientów w dobie rozprzestrzeniającego się wirusa. OZI to kompaktowe urządzenie przeznaczone zarówno do zastosowań amatorskich jak i profesjonalnych. Umieszczony w nim generator ozonu o wydajności 10 g/h pozwala na skuteczną dezynfekcję pomieszczeń o powierzchni do 100 mkw. Urządzenie wyposażone jest w wentylator o wydajności, 535m3/h. Wysoka, jak na urządzenia tego typu, wydajność pozwala na skuteczne rozprowadzenie wytworzonego gazu po całym pomieszczeniu i wtłoczenie go w trudno dostępne miejsca.

Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę użytkownika, w generatorze ozonu zastosowano przekaźnik czasowy, który pozwala ograniczyć do minimum kontakt operatora ze ozonem. Standardowo jest on zaprogramowany z funkcją opóźnienia włączenia oraz wyłączenia, po określonym, łatwo regulowanym czasie. Dla użytkowników wymagających bardziej zaawansowanego działania przewidziano wiele innych trybów, które pozwalają dostosować urządzenie do własnych potrzeb.

Urządzenie jest wyposażone w filtr zabezpieczający przed dostawaniem się do wnętrza pyłu i zanieczyszczeń, które mogą zostać zassane podczas pracy. Pozwala to tym samym na utrzymanie urządzenia w należytej czystości, ograniczeniu czyszczenia jego komponentów oraz wydłużenie żywotności płytek ceramicznych będących sercem urządzenia, odpowiadającym za wytwarzanie ozonu. Żywotność samych płytek jest określona na około 6 tys. godzin pracy, jednak ta wartość jest uzależniona od warunków oraz częstotliwości użytkowania urządzenia.

Biorąc pod uwagę właściwości ozonu należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących procedur zawartych w Instrukcji Obsługi urządzenia. OZI został zaprojektowany w taki sposób aby pełniąc swoje funkcje – ozonowanie pomieszczeń – był przede wszystkim bezpieczny dla użytkownika. Zastosowane sterowanie umożliwia pracę urządzenia w pożądanym trybie, bez konieczności obecności operatora w czasie  ozonowania.

Podczas procesu w  pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta (zaleca się również wyniesienie roślin), a po zakończeniu procesu, pomieszczenie należy dobrze przewietrzyć. Zaleca się ozonowanie w trakcie długich przerw w pracy np. w nocy.

Zakup generatora ozonu to stosunkowo niewielki koszt za uzyskanie świeżego powietrza, wolnego od wirusów, bakterii, grzybów, pleśni,  roztoczy i nieprzyjemnych zapachów.

Tekst powstał we współpracy z Mariuszem Janczarkiem z Działu Technicznego Venture Industries.

RYNEK GASTRONOMICZNY W POLSCE RAPORT 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 25.08.2020
Aktualizacja: 25.08.2020