Posiłek dla Lekarza przekazuje swoją zbiórkę na rzecz #WzywamyPosiłki

Udostępnij artykuł
Organizatorzy inicjatywy uruchomili kampanię crowdfundingową na portalu Zrzutka.pl, pozwalającą każdemu ufundować posiłek dla pracowników polskiej służby zdrowia. Zebrane pieniądze trafiają do biorących udział w akcji restauratorów. Teraz Posiłek dla Lekarza wesprze również restauratorów działających w ramach #WzywamyPosiłki kończąc jednocześnie działalność operacyjną w zakresie organizacji dostaw posiłków.

Bardzo się cieszymy z powodu nawiązania współpracy z #WzywamyPosiłki. Nasze akcje uzupełniają się w oczywisty sposób: Posiłek Dla Lekarza to jedna z najskuteczniejszych pod względem ilości pozyskanych środków (do dn. 8 kwietnia pozyskaliśmy ponad 640 000 złotych) akcji pomocowych w walce z wirusem, a #WzywamyPosiłki to sieć wolontariuszy na poziomie regionalnym i sprawny mechanizm dystrybucji posiłków w całym kraju. Razem po prostu możemy więcej – stwierdza współinicjator akcji Posiłek dla Lekarza, Marcin Mycielski.

Dalsza zbiórka zasili restauratorów działających w ramach akcji #WzywamyPosiłki, do których będą mogły dołączyć podmioty biorące dotąd udział w kampanii Posiłek Dla Lekarza. Rozliczeniami zajmie się operator finansowo-rozliczeniowy – Fundacja Otwarty Dialog, od początku związana z inicjatywą Posiłek Dla Lekarza.

Dzięki zaangażowaniu środków ze zbiórki Posiłek dla Lekarza, małe biznesy gastronomiczne które zaangażowały się w pomoc służbie zdrowia, będą mogły otrzymać częściowy zwrot kosztów. Mowa tu o ponad stu przedsiębiorcach z całej Polski. Całość zebranej kwoty zostanie podzielona pomiędzy partnerów proporcjonalnie do ilości przekazanych posiłków po zakończeniu akcji. Szczegółowe zasady weryfikacji i przyjmowania nowych partnerów oraz mechanizm rozliczeń przedstawi opracowany przez organizatorów akcji regulamin. Dzięki współpracy z Posiłkiem Dla Lekarza poszerzona zostanie również baza obsługiwanych szpitali.

Jednocześnie wszyscy Partnerzy Strategiczni akcji #WzywamyPosiłki, wśród których znajdują się między innymi KFC, McDonald’s, IKEA, Pizza Hut czy Hortex swoją pomoc będą przekazywać nadal w formule pro bono. Środki ze zbiórki finansowej nie będą trafiać do tych podmiotów.

Od samego początku akcji #WzywamyPosiłki było dla nas jasne, że oprócz wsparcia dla personelu medycznego – musimy zorganizować wsparcie dla małego biznesu gastronomicznego. Dzięki obecności dużych partnerów strategicznych mamy gwarancję, że ogromna ilość posiłków, do końca trwania naszej akcji trafi do personelu medycznego zupełnie za darmo. Niestety mała gastronomia w obecnej sytuacji rynkowej nie jest w stanie długofalowo angażować się w pomoc, bo wielu z tych miejsc już dziś grozi bankructwo. Dlatego bardzo cieszymy się, że dzięki akcji Posiłek dla Lekarza możemy wreszcie dać wszystkim zainteresowanym osobom i firmom możliwość wsparcia tych lokalnych restauracji i firm, które tak licznie i intensywnie zaangażowały się w naszą akcję – mówią organizatorzy akcji #WzywamyPosiłki.

Inicjatywa #WzywamyPosiłki zrodziła się z chęci okazania wdzięczności i wsparcia pracownikom służby zdrowia, którzy walczą na pierwszej linii z pandemią koronawirusa. Od momentu startu dostarczono już ponad 90 000 posiłków. Patronat honorowy nad inicjatywą objęła Naczelna Izba Lekarska. #WzywamyPosiłki łączy potrzebujących z tymi, którzy chcą pomóc. Organizatorzy weryfikują stan zapotrzebowania na żywność i napoje w poszczególnych placówkach i wysyłają posiłki tam, gdzie rzeczywiście są one potrzebne. Dostawy obejmują ponad 70 szpitali, stacji pogotowia i laboratoriów diagnostycznych – codziennie dołączają kolejne miejsca. W gronie partnerów akcji jest ponad sto dużych i małych firm z całej Polski. W nagłośnieniu wszystkich działań pomaga Facebook, który także został oficjalnym partnerem inicjatywy.

Inicjatywa Posiłek Dla Lekarza powstała 15 marca 2020. W ciągu dwóch pierwszych tygodni trwania akcji zgłosiło się do niej ok. 800 lokali gastronomicznych, z których ostatecznie ponad 265 wzięło w niej udział, dostarczając posiłki do przeszło 200 szpitali i innych placówek medycznych w całej Polsce. Na ten cel organizatorom zbiórki udało się pozyskać (do dn. 8 kwietnia) ponad 640 tysięcy złotych od przeszło 11 400 darczyńców. Inicjatywę powołały do życia Spontaniczny Sztab Obywatelski, Fundacja Otwarty Dialog, Forum Obywatelskiego Rozwoju i Stowarzyszenie Niskie Składki.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 14.04.2020
Aktualizacja: 15.04.2020