Raport Uber Eats: Co Polacy zamawiają podczas kwarantanny?

Udostępnij artykuł
W czasie izolacji społecznej, dostawy stały się ratunkiem nie tylko dla restauracji, ale także dla wielu klientów. Odskocznią od rutyny, bez konieczności przetwarzania zapasów czy przygotowywania posiłków dla całej rodziny. Uber Eats przeanalizował dane dotyczące dostaw za pośrednictwem swojej aplikacji. Jakie są najpopularniejsze wybory Polaków podczas przymusowej kwarantanny, czym różnimy się od innych nacji oraz po co najchętniej sięgamy na śniadanie?

Zapewniając maksimum bezpieczeństwa swoim użytkownikom i dostawcom, platforma Uber Eats nie zaprzestała realizacji dostaw, w większości miast rozszerzając godziny, w których możliwe jest składanie zamówień. W tym czasie ( naliza danych za okres od 1 marca do 16 kwietnia br.) firma zweryfikowała też zlecenia dostaw, by sprawdzić na co Polacy mają smaka, zamknięci w czterech ścianach.

W Polsce spośród dań głównych niezaprzeczalnie panuje burger. Jednak zaraz po nich na podium plasują się margherita, pad thai i… pierogi ruskie. Czyżby zamknięci we własnym lokum zaczęliśmy odczuwać rzewne wspomnienia za babciną kuchnią? Być może, bo pierwszą “dziesiątkę” zamyka schabowy, a wśród zup królują klasyczna pomidorowa i rosół.

Jednocześnie, wydaje się, że Polacy wypatrują wschodnich smaków, sięgając po ayran – drugi najpopularniejszy z zamawianych napoi, zaraz po coli. Z kolei trzecią lokatę, wśród wspomnianych wcześniej zup, zamyka tajska Tom Yum. Dla porównania we Francji, Włoszech i Szwecji najchętniej wybieraną zupą jest miso.

Ponadto, Polacy najwyraźniej podążają za trendami zza wielkiej wody, celebrując tzw. Taco Tuesdays, czyli Taco wtorki. Jak pokazują dane Uber Eats tego dnia tygodnia zamówienia z kategorii kuchni meksykańskiej są składane częściej o 123 proc. niż w pozostałe. Co więcej, tylko we wtorki najchętniej po środkowoamerykańskie specjały sięgają wegetarianie – tego dnia najpopularniejszym nadzieniem taco jest vege chilli lub falafel. Podczas, gdy w inne dni użytkownicy Uber Eats sięgają po drób i jagnięcinę.

NOWOŚCI GASTRONOMICZNE – MARZEC 2020
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Zbliżający się 5 maja, przypadający właśnie we wtorek – Cinco de Mayo, święto w kulturze latynoskiej i amerykańskiej upamiętniające zwycięstwo wojsk meksykańskich nad francuskimi w 1862 r. – może być kolejną okazją do świętowania iberoamerykańskich delikatesów.

Na dobry początek dnia

Ciekawą tendencją, wynikającą z możliwości składania zamówień już we wczesnych godzinach porannych, jest popularność menu śniadaniowego. Większość z nas ma świadomość, iż pierwszy posiłek powinien zapewniać maksimum energii na nadchodzący dzień. Potwierdzają to zamówienia. Najwyższą lokatę w tej kategorii zajmuje Kiełburger, a po nim plasuje się Peanut Butter Protein Bowl, czyli wysokobiałkowe danie składające się z kakao, masła i mleka orzechowego oraz bananów. Dalej w rankingu znajdują się croissant, koszyk warszawski (zestaw, zawierający pastę jajeczną, twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem, świeże warzywa i pieczywo) i jajecznica z trzech jaj. Każda z opcji bogata jest w węglowodany i aminokwasy – wygląda na to, że Polacy wiedzą, co dam im solidną dawkę energii.

Natomiast Francuzi zdają się kierować patriotyzmem przy pierwszym posiłku w ciągu dnia. Wśród ich najpopularniejszych wyborów znajdują się Pain au chocolat, czyli miękkie ciasto nadziewane czekoladą, a w dosłownym tłumaczeniu chleb z czekoladą, croissant oraz drożdżówki z rodzynkami.

Na osłodę trudnych chwil

Jak wiadomo słodkości pomagają w trudnych sytuacjach, a przynajmniej lubimy sobie tak mówić. Jakie desery wybieramy najczęściej? W tej kategorii Polacy nie mają żadnych obostrzeń geograficznych. Pierwszą trójkę reprezentują tiramisu (najpopularniejsze również we Francji, Szwajcarii i Belgii), baklava i brownie. Z kolei Brytyjczycy najchętniej sięgają po triple choc cookies – ciasteczka z trzema rodzajami czekolady, naleśniki z syropem i donuty.

Najpopularniejsze dania podczas kwarantanny w Polsce:

  • TOP 5 dań obiadowych
  • Burger
  • Pad thai
  • Pizza Margherita
  • Pierogi Ruskie
  • Butter Chicken
  • TOP 5 zup:
  • Pomidorowa
  • Rosół
  • Tom yum
  • Bulion wołowo-wieprzowy z marynowaną i szarpaną wieprzowiną oraz jajkiem
  • Wonton
  • TOP  5 deserów:
  • Tiramisu
  • Baklawa
  • Brownie
  • Cannoli
  • Pączek z lukrem

Od początku trwania pandemii koronawirusa Uber i Uber Eats wspierają lokalne społeczności we wszystkich państwach, gdzie dostępne są obie aplikacje. W ramach działań pomocowych amerykańska spółka przekazała m.in. 10 tys. darmowych przejazdów dla pracowników opieki medycznej w Polsce i 10 mln na całym świecie, a także, wraz z siecią McDonald’s i Costa Coffee, włączyła się do inicjatywy #wzywamyposilki, dowożąc darmowe jedzenie do placówek opieki zdrowia. Firma zaoferowała również wszystkim kierowcom i dostawcom zwrot kosztów za środki ochrony osobistej i przygotowała specjalną komunikację w zakresie bezpieczeństwa adresowaną do nich, jak również użytkowników aplikacji.

Ponadto, Uber Eats wprowadził szereg rozwiązań ułatwiających korzystanie z platformy i zapewniających higienę dostaw. Są to m.in.: zniesienie opłaty aktywacyjnej dla nowo dołączających restauracji, możliwość zmiany systemu rozliczania płatności z tygodniowych na dzienne oraz dostawa bezkontaktowa.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Milena Kaszuba-Janus

Redaktor naczelna Nowości Gastronomiczne, redaktor Horecanet.pl, Sweets & Coffee, współorganizatorka Forum Rynku Gastronomicznego Food Business Forum. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Z wydawnictwem BROG B2B związana od ponad czterech lat, gdzie od września 2018 pełni funkcję redaktor naczelnej Nowości Gastronomicznych oraz redaktor portalu Horecanet.pl i magazynu Sweets & Coffee. Współorganizuje najważniejsze wydarzenie dla branży gastronomicznej Food Business Forum. Odpowiada za dobór tematów dyskusji oraz podnoszenie jakości wydarzenia pod kątem merytorycznym. Dba także o różnorodność panelistów i prelegentów. Przeprowadziła wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Arturem Jarczyńskim czy Andreą Camastrą. Prywatnie szczęśliwa żona, fanka czekolady i dobrej kuchni, miłośniczka zumby, literatury grozy i Justina Timberlake’a.

Opublikowano: 30.04.2020
Aktualizacja: 30.04.2020