Trane: Oszczędność energii dzięki silnikom EC

Udostępnij artykuł

 – W odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony właścicieli budynków na energooszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, Trane wprowadza obecnie do gamy terminali wody lodowej innowacyjną technologię silników wentylatorów komutowanych elektronicznie (EC). Ta nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności zużycia energii i wyższego komfortu użytkowników w budynkach biurowych i hotelach – mówią przedstwiciel firmy.

Jak opisuje firma, silniki EC wykorzystujące elektroniczną komutację uzwojeń zużywają cztery razy mniej energii elektrycznej niż klasyczne silniki prądu przemiennego (AC) w niskim zakresie prędkości. Podczas gdy silniki wentylatorów AC pracują z prędkością stałą, silniki EC mogą działać z każdą prędkością w pełnym zakresie działania urządzenia, przy czym sterowanie obrotami silnika, poprzez sygnał od 0 do 10 V, zapewnia sterownik urządzenia. Podczas regulacji prędkości pracy wentylatora, w celu jej dostosowania do minimalnych zmian obciążenia brak jest zauważalnego zwiększenia poziomu hałasu, co zapewnia wyższy komfort akustyczny.

– Właściciele budynków – np. hoteli – mogą zmniejszyć zużycie energii w strefach klimatyzowanych do 90 procent, włączając terminale Trane z silnikami w technologii EC do istniejącego systemu HVAC – mówi Franck Biegalke, dyrektor produkcji zintegrowanych systemów stosowanych Trane na teren Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki. – Ponieważ wzrost kosztu energii elektrycznej w przyszłości będzie w niewielkim stopniu wpływać na koszty eksploatacji, można będzie utrzymać stałe stawki za wynajem przez wiele lat. Ponadto, z uwagi na coraz bardziej restrykcyjne przepisy w dziedzinie zużycia energii, dzisiejsza inwestycja w terminale z elektronicznie komutowanymi silnikami wentylatorów zapewni utrzymanie wartości budynku na odpowiednim poziomie przez najbliższe lata – dodaje. 

Trane zastosował nową technologię w nowych typach terminali – FED, U-line oraz CWE.
Firma Trane, działająca w ramach grupy kapitałowej Ingersoll Rand – lidera w zakresie tworzenia i utrzymania bezpiecznych, wygodnych i energooszczędnych systemów – umożliwia uzyskanie lepszych parametrów eksploatacji gospodarstw domowych i budynków na całym świecie.

Opublikowano: 19.07.2010
Aktualizacja: 19.07.2010