Akcja #WzywamyPosiłki kończy działalność: w dwa miesiące dostarczyliśmy 230 tys. darmowych dań dla służy zdrowia

W inicjatywę zaangażowało się ponad 130 mniejszych i większych firm z branży gastronomicznej. Część z nich do końca trwania akcji działała charytatywnie, te które nie mogły sobie na to pozwolić, otrzymają wsparcie finansowe ze zbiórki prowadzonej wspólnie z Posiłek dla Lekarza. Akcja wspomogła ponad 60 placówek medycznych.

#WzywamyPosiłki formalnie wystartowały 16 marca, w pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu pandemii. Od samego początku inicjatywa miała dwa cele: dostarczyć darmowe posiłki personelowi medycznemu walczącemu z pandemią koronawirusa i wspomóc borykającą się z kryzysem gastronomię. #WzywamyPosiłki powstały spontanicznie dzięki zamieszczonemu na Facebooku postowi z apelem o zorganizowanie wsparcia dla personelu szpitalnego. Po dwóch dniach od facebookowych rozmów powstał sztab centralny. W ciągu dwóch miesięcy organizatorzy zbudowali kilkudziesięcioosobową, prężnie działającą sieć wolontariuszy i zachęcili do włączenia się do #WzywamyPosiłki ponad 130 mniejszych i większych firm gastronomicznych i restauracji. Razem udało się dostarczyć do pracowników służby zdrowia bezpłatnie: ponad 230 tysięcy posiłków, 153 tysiące napojów i 100 tysięcy innych produktów spożywczych.

Kiedy 2 miesiące temu zupełnie spontanicznie i bez żadnego planu, startowaliśmy akcję wzywamy posiłki nikt z nas nie zakładał, że całość nabierze takiego rozmachu. To co zaczęło się jako facebookowa inicjatywa kilku znajomych, dało początek inicjatywie która zaangażowała dziesiątki wolontariuszy w całej Polsce. Dotarliśmy do dziesiątków tysięcy pracowników służby zdrowia i wydaliśmy prawie ćwierć miliona posiłków w dwa miesiące. Gdyby ktoś powiedział mi wcześniej że osiągniemy taki wynik nigdy bym nie uwierzył. Jesteśmy ogromnie wdzięczni i wzruszeni tym jak wielkie wsparcie dostaliśmy od małych i dużych firm gastronomicznych oraz ciepłem jakie spotkało nas ze strony wszystkich obdarowanych posiłkami. Akcja była tak dynamiczna i zaangażowało się w nią tak dużo osób i podmiotów że pomimo tego że startowaliśmy w gronie dosłownie kilku osób i do pewnego momentu wszyscy się znali, teraz ciężko byłoby mi wymienić wszystkich biorących w niej udział. Szacuje że ponad 90 proc. osób w naszym sztabie nigdy nie miała okazji poznać się osobiście. To pokazuje jak wielką moc ma chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Jeszcze raz bardzo szczerze i głębi serca dziękuje wszystkim którzy na jakimkolwiek etapie dołożyli coś od siebie w ramach tej akcji. Mam nadzieję, że energia którą udało nam się wyzwolić przy okazji #WzywamyPosiłki nie zniknie i będziemy mogli przekuć ją wspólnie w coś bardziej stałego – mówi Maciej Woć, inicjator akcji #WzywamyPosiłki.

Akcja osiągnęła takie rozmiary dzięki niesamowitemu poświęceniu wolontariuszy i restauratorów, którzy w obliczu często dramatycznej sytuacji finansowej zdecydowali się pomagać. Przez pierwszy miesiąc wszyscy Partnerzy akcji #WzywamyPosiłki działali charytatywnie. Po miesiącu działalności Partnerzy otrzymali możliwość zgłoszenia chęci refundacji części kosztów po zakończeniu akcji. Takie wsparcie stało się możliwe dzięki przekazaniu inicjatywie #WzywamyPosiłki zbiórki prowadzonej przez Posiłek dla Lekarza. Konta restauratorów zasilą więc pieniądze wpłacane przez tysiące osób dobrej woli, które wpłacając pieniądze na rzecz zbiórki, fundowały darmowe posiłki dla służby zdrowia. W ten sposób akcji #WzywamyPosiłki w myśl motta Pomagamy pomagać udało się zrealizować dwa założone cele: wsparcia medyków i gastronomów. W najbliższych dniach rozpoczną się rozliczenia kosztów restauratorów, którzy po dwóch miesiącach wytężonej charytatywnej pracy będą mogli chociaż w części wyrównać straty spowodowane pandemią.

Akcja #WzywamyPosiłki to przede wszystkim wolontariusze, którzy przez ostatnie 60 dni codziennie organizowali posiłki, a często również inne wsparcie dla przedstawicieli służby zdrowia. To im wielokrotnie bezpośrednio czy za pośrednictwem social mediów dziękowały pielęgniarki, lekarze, ratownicy czy pracownicy administracji. Od pierwszych dni akcję patronatem honorowym objęła również Naczelna Izba Lekarska.

Organizatorzy akcji pragną podziękować: Wolontariuszom, Partnerom Strategicznym, Partnerom Posiłkowym, Partnerom Wspierającym i wszystkim innym podmiotom oraz osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania i rozwoju akcji #WzywamyPosiłki.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.